Nejdráž v Evropě se žije v Curychu
Náklady na život byly letos z velkých světových měst nejvyšší v Singapuru a švýcarském Curychu, uvádí nové vydání žebříčku sestavovaného organizací The Economist Intelligence Unit (EIU). Jeho autoři varují, že globální krize spojená s růstem cen stále není u konce.
Singapur byl vyhlášen nejdražším městem na světě podeváté za posledních 11 let. Městský stát v jihovýchodní Asii byl na nejvyšší příčce žebříčku i loni, kdy ji sdílel s New Yorkem. Ten je letos na děleném třetím místě se Ženevou. Švýcarská města se posunula nahoru i v důsledku síly franku, zatímco postavení amerických měst celkově v žebříčku klesalo, uvádí EIU.
Autoři do průzkumu zahrnuli 173 měst a porovnávali ceny více než 400 položek napříč 200 typy výrobků a služeb. Meziročně zaznamenali průměrný nárůst cen o 7,4 procenta. „To představuje pokles z rekordního 8,1procentního nárůstu zaznamenaného loni, růst cen však zůstává výrazně nad úrovní z let 2017 až 2021,“ podotýkají analytici.
Mimo jiné hovoří o „lepkavé“ inflaci v sektoru potravin a oblečení v západní Evropě. Tento region v desítce nejdražších měst zastupují kromě dvou švýcarských také sedmá Paříž a osmá Kodaň. Nejvyšší příčky pak doplňují pátý Hongkong, šesté Los Angeles, Tel Aviv na děleném osmém místě a desáté San Francisco.
Milionové částky platí Singapurci za to, že se svým vozem můžou vyrazit na silnici. Důvod? Málo místa a emise. Je tohle jedna z cest pro velká česká města bojující s dopravou?Pražané se bojí mýta v centru. V Singapuru přitom vybírají miliony korun za to, že můžete s autem na silnici
Zprávy z firem
Bude hůř
„Otřesy na straně dodavatelů, které stály za cenovým růstem v letech 2021 a 2022, zeslábly s uvolněním covidových restrikcí v Číně na konci roku 2022, zatímco skok v cenách energií pozorovaný po invazi Ruska na Ukrajinu také polevil,“ komentovala vývoj Upasana Duttová z EIU. „Krize kolem životních nákladů však rozhodně neskončila,“ dodává.
Její tým za nejlevnější města na světě opět označil syrský Damašek, íránskou metropoli Teherán a Tripolis v Libyi. Nejvýraznější posun směrem dolů nastal v případě Moskvy a Petrohradu poté, co loni dvojice poskočila na 37. a 73 místo po raketovém nárůstu cen v Rusku v důsledku západních sankcí. Nyní města spadla na 142. a 147., což autoři žebříčku spojují s oslabováním rublu.
Na kontě mají miliony ujetých kilometrů, ze silničního provozu už byly vyřazeny a všude na světě by je pravděpodobně čekala poslední cesta na vrakoviště. Ne však v Singapuru. Tam z odepsaných autobusů udělali luxusní hotel. Podívejte se, jaký luxus nabízí autobusové apartmány o ploše 45 metrů čtverečních.Nepojízdné autobusy nepatří do šrotu. V Singapuru je přeměnili na luxusní hotelové pokoje
Enjoy
Soukromé domy v Singapuru jsou teď nejdražší v asijsko-pacifickém regionu. Měsíční nájemné v tomto městském státě v jihovýchodní Asii činí téměř 2600 dolarů (asi 58 tisíc korun), a v žebříčku dostupnosti bydlení v regionu se tak Singapur dostal před Hongkong. S odkazem na index Centra pro bydlení v asijsko-pacifickém regionu společnosti Urban Land Institute (ULI) o tom píše agentura Bloomberg.Přesun talentů z Hongkongu do Singapuru je znát. Nikde jinde v Asii lidé nebydlí dráž
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.