Největší ekonomiky světa G7 se budou radit, co s Ruskem a Čínou. Osobně přijede i Zelenskyj

V japonské Hirošimě dnes začíná vrcholná schůzka vůdců zemí skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří budou jednat o ruské agresi vůči Ukrajině, zpřísnění sankcí proti Moskvě, ale také o tom, jak se vypořádat s Čínou a jejími mocenskými nároky.
První kolo jednání, které potrvá do neděle, začíná brzy ráno SELČ. Už ve čtvrtek se setkali americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida. Jednali o posílení obranné spolupráce v reakci na rostoucí vliv Číny i severokorejské raketové a zbrojní programy. Oba státníci také slíbili pokračovat v podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi.
Svět je na historické křižovatce
Členové skupiny G7, do níž patří kromě USA a Japonska také Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada, stále více vyjadřují znepokojení nad tím, co považují za ekonomicky nátlakovou politiku Číny a její hromadění citlivých technologií. Řešení těchto otázek však není snadné vzhledem k obrovské závislosti Západu na Pekingu jako na obchodním partnerovi a v některých případech i výrobní základně.
Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu zaměřeném na nečlenské země, které podle ní dostatečně nebrání Rusku v obcházení sankcí. Podle agentury Bloomberg jde především o státy, které nedokážou vysvětlit výrazný nárůst objemu obchodu s klíčovými produkty či technologiemi.
Bič na země pomáhající Rusku. Brusel zpřísní kroky proti obcházení sankcí
Money
"Mezinárodní společenství se nachází na historické křižovatce," řekl premiér Kišida po setkání s Bidenem. Summit bude pro členy skupiny G7 příležitostí ukázat světu svůj závazek "svobodného a otevřeného mezinárodního řádu založeného na právním státě", dodal Kišida, což se zdálo být mířeno jak na Rusko, tak na Čínu.
Osobně přijede i Zelenskyj
Německý premiér Olaf Scholz ve čtvrtek prohlásil, že skupina G7 bude na jednání usilovat také o zpřísnění sankcí vůči Rusku, aby zabránila obcházení již zavedených opatření. Očekává se i debata o způsobech, jak omezit vývoz diamantů z Ruska.
Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Sílí podezření z obcházení sankcí kvůli válce na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Ačkoli hodnota vývozu zůstává relativně skromná, tempo růstu je ohromující. Například vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy korun), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.
Děravé sankce? Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem prudce roste
Trhy
Summitu se osobně zúčastní i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informace agentur potvrdil šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Půjde o Zelenského první cestu do Asie od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru.
"Bude se tam rozhodovat o velmi důležitých věcech. Proto je klíčové, aby tam byl náš prezident a hájil naše zájmy," prohlásil podle Reuters Danilov v ukrajinské televizi.
Přední řečtí námořní dopravci přepravují více ruské ropy než státní moskevské tankery. Řečtí rejdaři pomáhají ruskému státnímu rozpočtu, ale zároveň drží světové ceny ropy pod kontrolou, což je zase v zájmu Spojených států a jejich spojenců.
Krvavé peníze pro Putina. Řečtí rejdaři vydělávají na ruské ropě
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.