China Mobile po vyhazovu z Wall Street chystá obří IPO v Šanghaji

Až 56 miliard jüanů (asi 8,8 miliardy dolarů neboli 196 miliard korun) chce největší operátor na světě podle počtu klientů China Mobile získat veřejným úpisem akcií (IPO) na burze v Šanghaji. Transakce by se tak stala největší emisí v Číně za posledních deset let. Na šanghajskou burzu firma hodlá vstoupit poté, co ji stejně jako dva další čínské operátory China Telecom a China Mobile na přelomu loňského a letošního roku vyřadila z obchodování newyorské burze.
Mobilní operátor chce peníze z prodeje akcií použít na připravované projekty včetně prémiových sítí páté generace (5G), infrastrukturu pro cloudové zdroje a na inteligentní ekosystémy.
China Mobile se tak připojuje se k rostoucímu počtu čínských firem kotovaných v USA, které opouštějí Wall Street. China Telecom a China Unicom se již na burzu do své domovské země přesunuly, uvedl server BBC.
Spojené státy zařadí na černou listinu dalších osm čínských společností, včetně výrobce dronů DJI Technology, píše s odkazem na své zdroje britský list Financial Times (FT). Zpráva otřásla asijským burzovním parketem. Akcie firem z odvětví zdravotní péče a vyspělých technologií ve středu prudce klesly.
FT: USA zařadí na black list další čínské podniky. Jejich akcie se otřásly
Money
Dotyčné tři firmy byly staženy z newyorské burzy po rozhodnutí tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit investice do čínských technologických společností. Politika Washingtonu navíc zůstala za nové vlády Joea Bidena nezměněna, protože vztah mezi Washingtonem a Pekingem je nadále napjatý.
Bidenova administrativa zařadila nedávno na černou listinu několik čínských firem, které podezírá, že se podílejí na porušování lidských práv a spolupracují s čínskou armádou. Je mezi nimi například i společnost SenseTime Group, která se zabývá vývojem umělé inteligence.
Největší čínská alternativní taxislužba Didi plánuje stažení z newyorské akciové burzy a uvedení na burze v Hongkongu. Ve Spojených státech se její akcie obchodují teprve pět měsíců. Představenstvo pověřilo firmu zahájením potřebného řízení. Hlasování o něm by se mělo uskutečnit později na valné hromadě.
Čínská Didi se chytá stáhnout z americké burzy, aby mohla na tu v Hongkongu
Zprávy z firem
Washington obvinil SenseTime z vývoje softwaru pro rozpoznávání obličejů k určení etnické příslušnosti lidí se zaměřením na identifikaci etnických Ujgurů. Firma obvinění odmítá. V pondělí SenseTime Group oznámila, že 30. prosince vstoupí na hongkongskou burzu a chce upsat akcie až za 767 milionů dolarů.
Bidenova vláda navíc také dokončila pravidla, která umožní do tří let vykázat z amerických burz cenných papírů ty čínské firmy, které nesplňují požadavky na účetní a další standardy.
Akcie představují zajištění proti zdražujícím energiím i hypotékám, ale jen pro někoho. Hlavní ukazatel pražské burzy se v tomto týdnu ocitl v první světové desítce letos nejlépe zhodnocujících burz. Jen devět zemí světa vykazuje dle Bloombergu ještě vyšší dosavadní výkonnost svého primárního burzovního ukazatele než Česká republika. Pražské burze pomáhá k postupu do TOP 10 hlavně dramatické zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky a také nebývalý růst cen energií a emisních povolenek EU.
Pražská burza je mezi deseti nejvýnosnějšími parkety světa
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.