Nejvíc lidí bez práce je ve Španělsku a Řecku. Naopak nejmenší počet nezaměstnaných v tuzemsku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu podle sezonně přepočtených údajů činila 6,2 procenta, a zůstala tak na stejné hodnotě jako v březnu. Nejnižší je i nadále v Česku.
Míra nezaměstnanosti v tuzemsku vzrostla o desetinu procentního bodu a činila 2,4 procenta. Žádná jiná země EU nemá nezaměstnanost pod třemi procenty.
V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti rovněž beze změn a činila 6,8 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost zůstává ve Španělsku, kde proti březnu klesla a činila 13,3 procenta, a v Řecku, kde naopak vzrostla a dosáhla 12,7 procenta.
Náklady na výchovu dítěte v ČR kvůli inflaci za rok stouply o 200 tisíc korun, nyní činí 1,8 milionu korun.
Lukáš Kovanda: Na kolik vyjde výchova dítěte? Suma vás možná překvapí
Názory
Letos v dubnu byla situace na trhu práce mnohem příznivější než před rokem. Loni v dubnu byla v EU míra nezaměstnanosti 7,5 procenta a v zemích platících eurem 8,2 procenta. Tehdy se ekonomika potýkala s dopady uzávěr v souvislosti s pandemií covidu-19.
V dubnu nemělo v EU práci 13 milionů lidí
Eurostat odhaduje, že v dubnu bylo v celé EU bez práce 13,26 milionu lidí, z toho 11,18 milionu v eurozóně. Proti loňskému dubnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 2,54 milionu a v eurozóně o 2,18 milionu.
Dál klesá i nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let, a to jak proti letošnímu březnu, tak meziročně. V celé EU jich letos v dubnu bylo 2,60 milionu a v eurozóně 2,12 milionu. Míra nezaměstnanosti mezi mladými v EU i v eurozóně tak činila 13,9 procenta.
Inflace v zemích platících eurem vystoupala na další rekord, v průměru přesáhla osm procent. Vyplývá to z dat Eurostatu. Nejvýrazněji se zvýšily ceny energií.
Inflace v eurozóně vystoupila nad osm procent. Ceny rostou nejrychleji Estoncům
Money
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Česká ekonomika rostla i přes nepříznivé okolnosti nadále v prvním kvartálu letošního roku. Meziročně přidala 4,8 procenta, oproti čtvrtému kvartálu loňského roku posílila téměř o procento, uvedl Český statistický úřad. Růst táhly především útraty domácností. Ty však v posledních měsících začínají šetřit, upozorňují statistici.
Ekonomika meziročně rostla díky utrácení domácností. Ty však nákupy začínají omezovat, tvrdí Český statistický úřad
Money
Komerční banka a Moneta povolí klientům obou finančních domů vybírat peníze zdarma. V dalším kroku spolupráce chystají instalaci společných bankomatů. Cílem jsou úspory, ale také rozšíření sítě na méně dostupných místech.
Banky šetří. Komerční banka a Moneta startují éru sdílených bankomatů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.