Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejvíc na dividendách vyplatil loni Microsoft a Apple. I banky byly štědré

Nejvíc na dividendách vyplatil loni Microsoft a Apple. I banky byly štědré
iStock
 ČTK

Pesimismus ohledně vývoje globální ekonomiky se loni ukázal být neopodstatněný. Firmám rostly zisky a spolu s nimi i dividendy vyplacené akcionářům. Letos by měla být situace ještě o fous lepší.

Firmy po celém světě loni vyplatily akcionářům na dividendách rekordních 1,66 bilionu dolarů (38,4 bilionu korun). Meziročně je to nárůst o 5,6 procenta, vyplývá ze studie, kterou dnes zveřejnila investiční společnost Janus Henderson. Nejvíce vyplatily technologické společnosti Microsoft a Apple. Janus Henderson předpokládá, že letos objem vyplacených dividend vzroste o 3,9 procenta.

Rekord loni zaznamenalo 22 zemí, například Spojené státy, Francie, Německo nebo Indonésie. Obzvlášť silný růst vykázala Evropa, a to o 17,6 procenta. V České republice se loni objem vyplacených dividend v přepočtu zvýšil na 3,6 miliardy dolarů z jedné miliardy dolarů v roce předchozím.

Microsoft a Apple ve vedení

Poprvé od začátku studie se na první místo žebříčku z hlediska zisku rozděleného akcionářům dostaly dvě technologické společnosti, a to Microsoft, který objem vyplacených dividend zvýšil o více než deset procent, a pak Apple. Až do roku 2014 se do první desítky nedostala žádná technologická společnost.

Nachystejte peněženky, dividendy jsou zpět

Nachystejte peněženky, dividendy jsou zpět

Zuckerbergova Meta možná otevřela stavidla: polozapomenutý trend dividend se vrací na scénu. Objem peněz v dividendových fondech roste, dozvíte se se v dalším dílu seriálu Psychologie trhu.

Přečíst článek

Silně zastoupen je i komoditní sektor, kde ale několik společností dividendu výrazně snížilo. Brazilská společnost Petrobas byla například v roce 2022 druhým největším plátcem, loni se ale nedostala ani do první dvacítky. Těžební společnost BHP, která byla v letech 2021 a 2022 první, klesla na šesté místo. ExxonMobil a PetroChina jsou v první pětce, zatímco Chevron je na 11. příčce.

Téměř polovina celosvětového nárůstu vyplacených dividend za loňský rok pochází od bank, uvádí studie. Tento trend spojuje s růstem zisků vlivem zvyšování úrokových sazeb.

„Pesimismus ohledně globální ekonomiky se v roce 2023 ukázal jako neopodstatněný. Peněžní toky firem ve většině sektorů zůstaly silné,“ uvedl Ben Lofthouse, který dohlížel na vypracování studie.

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

Balík pro Zuckerberga. Jeho Meta mu z dividendy přihraje stovky milionů dolarů ročně

Dobré čtvrtletí americké internetové společnosti Meta, která v něm ztrojnásobila čistý zisk na více než 14 miliard dolarů (zhruba 320 miliard korun), se projeví i na odměnách pro akcionáře. A na pořádný balík peněz se může těšit šéf společnosti Mark Zuckerberg.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Proč Stanjura udržuje windfall tax? Možná aby snížil cenu akcií ČEZ

Ministr financí Zbyněk Stanjura včera na sociální sítí X uvedl, že je připraven ukončit účinnost daně z mimořádných zisků ke konci letoška, pokud se naplní předpoklad letošních příjmů z ní alespoň ve výši sedmnácti miliard korun. V takovém případě by podle něj příjmy z mimořádné daně za léta 2023 a 2024 pokryly souhrnné mimořádné výdaje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Šampiony akciových trhů jsou letos technologické firmy. Japonsko a Německo trhly rekord

Šampiony akciových trhů jsou letos technologické firmy s AI. Japonsko a Německo trhly rekord

Přečíst článek
Doporučujeme