Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Němci chtějí víc utrácet. Jenže hned zdražily státní dluhopisy

Friedrich Merz má nakročno na post příštího německého kancléře
ČTK/AP
Tereza Zavadilová
tzv

Úrok na německých státních dluhopisech prudce vyskočil. Německu se tak prodraží splácení státního dluhu.

Budoucí nový kabinet vedený kancléřem Friedrichem Merzem z CDU chce, aby stát uvolnil takzvanou dluhovou brzdu a Německo mohlo více investovat, především do obrany a infrastruktury. 

Výnos 10letých německých státních dluhopisů, takzvaných bundů, vzrostl o 0,18 procentního bodu na 2,66 procenta, což představuje největší jednodenní pohyb od roku 2020. Investoři čekají, že si vláda bude více půjčovat. 

Merz v úterý večer oznámil, že jeho strana spolu se Sociálními demokraty (SPD) společně představí příští týden návrh zákona na zmírnění přísných pravidel pro státní zadlužení.

„Tato fiskální změna trvale změní způsob obchodování s německými státními dluhopisy. Také to výrazně zvýší náklady na financování pro všechny ostatní státy eurozóny,“ řekl deníku Financial Times Tomasz Wieladek, hlavní evropský ekonom investiční společnosti T Rowe Price.

Euro posílilo o 0,7 procenta vůči dolaru na 1,069 dolaru, což je jeho nejvyšší hodnota od listopadu. Rostou také německé akcie. 

Nedostatkové zboží

Investoři považují německý státní dluh za referenční bezrizikové aktivum pro celou eurozónu, ale německé dluhopisy jsou tradičně  nedostatkovým zbožím kvůli neochotě země se výrazně zadlužovat. 

Výnosy 10letých francouzských státních dluhopisů vzrostly v návaznosti na německý vývoj o 0,13 procentního bodu na 3,36 procenta.

Dluhová brzda je ústavní opatření, které mělo bránit přílišnému zadlužování země. Do budoucna by podle nového návrhu měly být půjčky na obranné výdaje nad procento hrubého domácího produktu (HDP) z platnosti dluhové brzdy vyjmuty. Pro rok 2024 by to byly všechny výdaje nad hranicí 43 miliard eur. Navíc má vzniknout půlbilionový zvláštní fond na investice do infrastruktury, tedy na opravu silnic, železnic, mostů a energetické soustavy.

Němci zavedli dluhovou brzdu v roce 2009 v reakci na finanční krizi, ale plně začala platit od roku 2016 pro federální vládu i jednotlivé spolkové země. Federální vláda nesmí mít strukturální deficit vyšší než 0,35 procenta HDP ročně a spolkové země nesmí mít žádný strukturální deficit vůbec. Výjimky jsou možné pouze v případě krizí, jako byla pandemie COVID-19 nebo válka na Ukrajině. Kritici říkají, že dluhová brzda omezuje potenciální hospodářský růst Německa, největší evropské ekonomiky. 

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Petr Sklenář: V Německu nebude žádná ekonomická revoluce. Česku to ale neuškodí

S očekáváním sledují nejen Němci, ale celá Evropa, jak se změní přístup k ekonomickým otázkám po německých volbách. Sledují to i Češi, pro které je Německo největším obchodním partnerem „Z hlediska hospodářské politiky se mi zdá, že skoro žádná nepřijde. Budou to malé změny, nikoliv radikální obrat,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T. Češi se však podle něj nemusejí obávat, že by nás pokračující německá stagnace či dokonce případný pokles stáhli do ekonomických hlubin.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Friedrich Merz, šéf CDU a Lars Klingbeil z SPD

Merz se dohodl se sociálními demokraty. Žádných sto dní na rozkoukání jeho vláda nedostane

Přečíst článek
Doporučujeme