Němci musí snížit spotřebu energie o 20 procent. Hrozí jim nedostatek plynu

Lidé v Německu budou muset kvůli klesajícím dodávkám ruského plynu snížit spotřebu energie nejméně o 20 procent, aby země zabránila tomu, že bude mít v prosinci nedostatek plynu. Řekl to šéf německého síťového regulátora Klaus Müller.
Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 na 20 procent kapacity. Zvýšil se tak tlak na největší evropskou ekonomiku, aby šetřila plyn na zimu. Podle Müllera lze v tomto případě zabránit nedostatku pouze v případech, že spotřebitelé sníží spotřebu alespoň o 20 procent. V ostatních scénářích hrozí nedostatek plynu v prosinci nebo budou na konci nadcházejícího topného období nízké zásoby.
Podle Müllera by Německo také mělo snížit vývoz plynu do sousedních zemí o 20 procent a dovézt deset až 15 gigawatthodin plynu, aby se vyhnulo nedostatku. „Pokud nebudeme hodně šetřit a nezískáme žádný další plyn, budeme mít problém,“ prohlásil.
Německo minulý měsíc zvýšilo svůj cíl naplnění zásobníků plynu. Do 1. září chce mít zásobníky plné ze 75 procent a do 1.října z 85 procent. Do 1. listopadu pak chce mít zásobníky plné z 95 procent. Země také představila opatření na úsporu energie.
Českou republiku případný výpadek nebo trvalejší citelné snížení dodávek ruského plynu do EU zasáhne ze zemí regionu střední a východní Evropy vůbec nejtíživěji, varuje přední americká banka Bank of America. Klíčové závěry její příslušné analýzy zveřejnila agentura Bloomberg.
Česko bez plynu tvrdě narazí. Bank of America vyhlíží katastrofu
Money
Podle vládního plánu pro stav nouze budou v případě výpadku dodávek plynu mít přednost soukromé domácnosti. To ale podle Müllera neznamená, že domácnosti mohou v takové situaci nadměrně topit. „V zájmu zajištění pracovních míst se domnívám, že úsporná opatření pro soukromé domácnosti jsou legitimní,“ prohlásil.
Zajištění plynu z domácích zdrojů frankováním, jak požadují někteří regionální politici, podle Müllera nevyřeší problém s nedostatkem plynu pro dvě nadcházející zimy, kdy bude Berlín stále závislý na Ruském plynu. Odmítl však říct, že je možné prodloužení životnosti zbývajících německých jaderných elektráren. Odkázal na očekávané výsledky zátěžového testu, které provádí vláda, aby na tuto otázku odpověděla, napsala agentura Reuters.
Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic, informuje ministerstvo financí. Marže měly přesáhnout průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutat od květnových a červnových výsledků.
Lukáš Kovanda: Stovky milionů korun skončí v kapsách čerpadlářů. Pro nic za nic
Money
Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to ve středu ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.
Turbína pro Nord Stream 1 dál trčí v Německu. Rusové tvrdí, že kvůli sankcím. Scholz to vyvrací
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.