Němci se pokorně vrací k uhlí. Zaplatí za to miliardy
Německý ministr hospodářství Robert Habeck chce v souvislosti se snížením dodávek ruského plynu přijmout další opatření, která by snížila spotřebu plynu, a posílit preventivní opatření. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na pětistránkový dokument, který má k dispozici. Po omezení dodávek ruského plynu je situace v zemi napjatá a Habeck chce reagovat, aby se situace nezhoršila, až začne zimní topná sezona. Podle agentury AP se Německo mimo jiné bude snažit výpadek plynu při výrobě elektrické energie kompenzovat uhlím.
"Budou se více využívat uhelné elektrárny," cituje z prohlášení ministerstva hospodářství agentura AFP, podle níž je toto rozhodnutí obratem pro současnou koaliční vládu, která slíbila, že uhlí k výrobě energie přestane do roku 2030 využívat. "Je to hořké, ale v této situaci je prostě nutné snížit spotřebu plynu," konstatoval Habeck.
V průmyslu se pak má podpořit plnění zásobníků. Spolková vláda na tento účel poskytne miliardy eur.
Evropské země dovezly za prvních pět měsíců letošního roku z hlavního jihoafrického centra o 40 procent více uhlí, než za celý rok 2021. Ukázaly to údaje, které získala agentura Reuters. Evropa se snaží si zajistit alternativu k ruskému uhlí.
Evropa se zbavuje závislosti na ruském uhlí, odebírá ho z JAR
Politika
Ruská plynárenská společnost Gazprom v minulých dnech výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1. Důvodem bylo zpoždění při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy. Habeck označil toto jednání za politicky motivované.
Podle Habecka se zásobníky plynu stále plní, i když za vysoké ceny. Bezpečnost dodávek je v současné době zaručena, měla by se však snížit spotřeba plynu v elektrárenství a průmyslu a urychlit plnění zásobníků.
Nutnost jednat
V závislosti na vývoji situace by měla vláda přijímat další opatření. Podle zdrojů mezi ně patří poskytnutí úvěru 15 miliard eur (370,45 miliardy korun) prostřednictvím státní banky KfW na zajištění skladování plynu. Vláda by měla půjčku poskytnout brzy a úvěr již byl projednán s ministerstvem financí.
Letos jsme doma topili až do května. Byla kosa. Topím plynem, ruským. Jiný nemáme. V jiné roky vypínám topení začátkem dubna. Faktura za plyn byla letos výživná. I nárůst záloh. Inflace se na mě již podepisuje. Asi na každém z nás. Máme před sebou těžké měsíce.
Dalibor Martínek: Evropa si zničí autoprůmysl kvůli nesmyslnému boji za klima
Názory
Habeck také plánuje v létě představit model aukce plynu. Cílem je motivovat průmyslové odběratele k úsporám plynu.
Německá vláda nedávno vyzvala obyvatele země, aby s ohledem na napjatou situaci snížili spotřebu energie, poznamenala AP. "Je zřejmé, že strategií (ruského prezidenta Vladimira) Putina je zneklidnit nás zvýšením ceny a rozdělit nás. To nedopustíme," řekl Habeck.
Rakousko oživí uhelnou elektrárnu
Do uhelného věku se vrací i Rakousko, které oživuje používání nejšpinavějšího fosilního paliva k výrobě elektřiny, protože Rusko omezuje toky zemního plynu do Evropy.
Několik let bude trvat, než se vybudují dostatečné kapacity na jiné zdroje energií, míní šéf energetického gigantu RWE Markus Krebber. Do té doby budou účty za plyn a energie stále výrazně vyšší než dlouhodobý průměr.
Zvykejme si, energie zůstanou drahé celé roky, varuje šéf RWE Krebber
Money
Státem kontrolovaná společnost Verbund, největší rakouská utilitní a nejcennější společnost, dostala v neděli pozdě večer příkaz připravit svou zakonzervovanou uhelnou stanici Mellach k provozu, uvedla agentura Bloomberg.
Elektrárna, 200 kilometrů jižně od Vídně, byla uzavřena před dvěma lety, protože Rakousko se stalo teprve druhou evropskou zemí, která úplně vyřadila uhlí ze své elektrické sítě.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.