Němci to odpískali. Pro letošní rok už se zlepšením ekonomiky nepočítají

Německá vláda se chystá zhoršit výhled domácí ekonomiky, na letošní rok už s jejím růstem nepočítá. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Německo má největší ekonomiku v Evropě a loni zaznamenalo pokles hrubého domácího produktu (HDP).
Německá vláda by měla zveřejnit aktualizovaný hospodářský výhled příští týden ve středu. V poslední prognóze, kterou představila v dubnu, počítala na letošní rok s růstem HDP o 0,3 procenta.
Aktualizovaný výhled bude podle zdrojů Bloombergu počítat v nejlepším případě se stagnací ekonomiky. Přední německé hospodářské instituty minulý týden předpověděly, že HDP se za letošní rok sníží o 0,1 procenta.
Německo je největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německé ekonomiky závislá.
Nepříznivé vyhlídky německé ekonomiky jsou špatnou zprávou pro koaliční vládu i samotného kancléře Olafa Scholze před parlamentními volbami, které se budou konat příští rok. Němečtí voliči už dali najevo nespokojenost se současnou vládou v červnových volbách do Evropského parlamentu i v zářijových zemských volbách ve východoněmeckých spolkových zemích Sasko a Durynsko.
Německo dost možná stále odebírá ruský plyn, i když tvrdí, že už ne. To samé by pak platilo i pro Česko, jehož většina plynu nyní teče právě přes Německo.
Německo a Česko zřejmě dále odebírají ruský plyn, i když tvrdí opak
Politika
Krajní pravice v Německu sklízí úspěchy, což se ukázalo i v posledních třech zemských volbách ve státech bývalé NDR. Vzestup antisystémových uskupení však není trendem několika posledních let. Východ Německa na rozdíl od západu dává silnou podporu extremismu po více než století.
Nedemokratické východní Německo? Proč u sousedů úspěchy krajní pravice nepřekvapují
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.