Německá ekonomika se nerozjede ani v příštím roce. Podniky čeká propouštění
Německé podnikatelské svazy hodnotí současnou situaci hůře než před rokem a příští rok vyhlížejí s obavami. Vyplývá to z průzkumu Institutu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem (IW Köln), který financují německé hospodářské svazy a podniky. Útlum německé ekonomiky pociťují i velké firmy s akciemi na burze, uvádí se podle agentury DPA v analýze poradenské společnosti EY.
Průzkum ukázal, že z oslovených 49 podnikatelských svazů jich 31 označuje současnou situaci za horší než v roce 2023. Dvacet ze 49 svazů očekává v příštím roce nižší produkci, 16 jich naopak očekává nárůst výroby.
„Německá ekonomika se nerozjede ani v roce 2025,“ uvedl ředitel IW Michael Hüther.
Podniky zatěžují vysoké náklady na energie, náklady na pracovní sílu a materiál a nadměrná byrokracie. Kvůli tomu nedokážou držet krok s mezinárodní konkurencí, uvedl IW. Vývoz brzdí nejistá situace ve světě, investice váznou kvůli chaosu v domácí politice.
Patří k nejúspěšnějším portfolio manažerům v zemi. Rok 2024 na trzích byl podle Michala Semotana z J&T Investiční společnosti úspěšný, přesto jej překvapilo, jak koncentrovaný ten úspěch byl. Co očekává od roku 2025? „Uvidíme, jak se vlády ujme Donald Trump,“ říká v rozhovoru zkušený investor.Michal Semotan: Evropa bude muset hodně přidat, aby jí Amerika neutekla
Leaders
V Německu se bude snižovat počet pracovních míst
Špatná nálada ve firmách hrozí dopadem zejména na trh práce. Polovina dotazovaných sdružení očekává, že se v jejich odvětví v příštím roce bude snižovat počet pracovních míst. Pouze sedm jich předpokládá, že vzniknou nová pracovní místa. Pracovní místa ubudou pravděpodobně zejména v průmyslu, například v odvětvích výroby železa a oceli, strojírenství a ve stavebnictví, uvedl IW.
Podle studie EY se v prvních devíti měsících letošního roku o čtyři procenta snížily tržby stovky německých firem s nejvyšším obratem obchodovaných na burze. Byl to druhý pokles po sobě. Provozní zisk EBIT klesl v průměru o 19 procent. Oslabil mimo jiné automobilový průmysl, který však zůstal na špici, pokud jde o obrat a zisk.
Italská banka UniCredit zvýšila podíl v německém rivalovi Commerzbank zhruba na 28 procent. Učinila tak pomocí derivátových smluv, oznámila to na svém webu. Podle agentury DPA tak sílí pravděpodobnost, že dá největší italská banka druhému největšímu finančnímu domu v Německu nabídku na převzetí.UniCredit zvýšila podíl v Commerzbank. Rojí se spekulace, že chce německou banku ovládnout
Money
Poprvé od roku 2021 se také snížil počet zaměstnanců v těchto firmách. Podniky zrušily celosvětově 30 tisíc pozic, což představuje meziročně pokles o 0,7 procenta.
„Rok 2024 byl pro přední německé společnosti obtížný,“ uvedl analytik EY Jan Brorhilker. Rámcové podmínky zůstanou podle něj obtížné i v nadcházejícím roce a trend poklesu zaměstnanosti se pravděpodobně ještě zintenzivní. „Nezaměstnanost se opět stane problémem, ale nedostatek kvalifikované pracovní síly bude přetrvávat,“ řekl agentuře DPA.
Růst spotřebitelských cen v eurozóně směřuje k 2procentnímu cíli Evropské centrální banky, ale podle předsedkyně Christine Lagardeové tento boj ještě není vyhrán. „Cíl je na dohled, ale nebudu vám říkat, že inflace je pod kontrolou,“ řekla v rozhovoru pro Le Monde, který citovala agentura Bloomberg.Lagardeová: Inflace v eurozóně ještě není pod kontrolou
Leaders
Německou ekonomiku letos čeká další pokles, odhadují v zveřejněné společné zprávě přední německé hospodářské instituty. Podle nich se hrubý domácí produkt (HDP) sníží o 0,1 procenta. Deprese pokračuje. Německá ekonomika letos opět klesne
Money