Německé banky předhazují klientům ohlodanou kost. Samy přitom shrábnou téměř bilion korun

Německé banky letos neoprávněně vydělají 40 miliard eur (bezmála 940 miliard korun), uvádí největší retailový depozitní makléř v Evropě, společnost Raisin. Vyšší úroky, které nyní vyplácí Evropská centrální banka (ECB), totiž nepromítají do úroků z vkladů klientů. Píše o tom britský ekonomický deník Financial Times (FT).
ECB nyní dává bankám v eurozóně roční úrok 2,5 procenta za to, že si u ní přes noc uloží hotovost. Banky v největší evropské ekonomice, kde se úrokové sazby z hypoték za rok téměř zečtyřnásobily, ale pak následně svým drobným klientům podle dat Raisinu vyplácejí za jejich vklady úrok pouze 0,07 procenta. Raisin vypočetl, že neočekávaný zisk bank tak letos dosáhne asi 40 miliard eur.
„To je jasně nefér ze spotřebitelského úhlu pohledu,” řekl britskému listu zakladatel a ředitel Raisinu Tamaz Georgadze. „To, že je trh se vklady plně funkční, je mýtus,” dodal. Mnozí drobní střadatelé si podle něj v dlouhém období extra nízkých úrokových sazeb zvykli dokonce na negativní úroky. Někteří „ani nevědí, že teď mohou na svých vkladech získat kladné úroky,” uvedl Georgadze.
Střadatele berou banky na hůl
Střadatelé v jiných zemích eurozóny získávají na svých vkladech často mnohem vyšší úroky než v Německu. Některé italské banky vyplácejí klientům až 1,5 procenta.
Inflace bude ustupovat jen pomalu a Evropská centrální banka (ECB) by tak měla pokračovat ve svém protiinflačním tažení a dále zvýšit hlavní sazby. Trhy se už nad vyhlídkou vyšších úrokových sazeb v eurozóně zamýšlejí a reagují na vyšší než očekávaná data o vývoji inflace v Německu, Francii i Španělsku. V rozhovoru pro server CNBC to prohlásil prezident Bundesbanky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Joachim Nagel, který patří mezi „jestřáby“ v ECB.
Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit
Money
V minulosti byly německé banky ke střadatelům velkorysejší. V předchozích dvou obdobích růstu úrokových sazeb v letech 2008 a 2011 promítaly zvýšení do sazeb na klientských vkladech ze 30 až 40 procent, vyplývá z dat Raisinu. Nyní německé banky podle Georgadzeho plánují přenést na klienty 20 až 30 procent zisku z vyšších sazeb.
Tím by na sebe podle analytika ale mohly přivolat zásah regulačních úřadů. „Toto je politický a společenský problém,” řekl Georgadze a dodal, že se týká velké části německé populace.
Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.
Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.