Němci šetří. Kvůli plynu snižují teplotu vody v bazénech

Němci šetří a snížení spotřeby plynu pocítí i čeští návštěvníci oblíbených veřejných lázní a akvaparků v sousedním Sasku. Vysoké náklady na vytápění jejich provozovatele ženou ke snižování teploty.
Zvýšené náklady na energii mají podle deníku Sächsische Zeitung už vážný dopad i na koupaliště v Sasku. Provozovatelé drážďanských lázní se proto rozhodli snížit teplotu vody a vzduchu, jak oznámil jejich mluvčí Lars Kühl.
V lipských sportovních bazénech jsou teploty zatím stejné, do budoucna ale jejich snižování nelze vyloučit, řekla mluvčí Katja Gläßová. V Chemnitzu se to zatím neřešilo.
Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.
Nedostatek ruských sazí a návrat covidu v Číně radikálně zdraží pneumatiky
Money
Kvůli válce na Ukrajině a ruským hrozbám se federální vláda připravuje na výrazné zhoršení dodávek plynu v Německu. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) na konci března ohlásil, že země je v první ze tří krizových fází tzv. plynového nouzového plánu a apeloval na všechny spotřebitele, aby šetřili plynem.
„Válka na Ukrajině a její dopad na globální energetický trh nás velmi tvrdě zasáhly,“ řekl mluvčí drážďanských lázní Kühl. Podle něj se hledaly možné úspory, zvažovala pro a proti. V důsledku toho se teplota vody v plaveckých bazénech, zážitkových bazénech a výukových bazénech snížila o jeden stupeň. Voda v dětských brouzdalištích zůstala beze změn.
Bazény v Drážďanech mají průměrnou teplotu 26 stupňů, bazény na cvičení 29 stupňů. Snížení o jeden stupeň znamená úsporu deset procent.
Bazény v lipských sportovních bazénech mají teplotu 28 stupňů, v neplaveckých 29 až 30 stupňů. Dětská brouzdaliště a vířivky jsou ještě teplejší. Ve čtyřech chemnitzských koupalištích je 26 až 28,5 stupně. Většina bazénů je vytápěna dálkovým vytápěním, v Drážďanech a Lipsku částečně také kombinovanou výrobou tepla a elektřiny.
Provozovatelé bazénů přiznávají, že snížení teploty je citlivým tématem - spousta návštěvníků je negativně nese.
Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy dnes informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.
Lukáš Kovanda: EU může být brzy bez ruského plynu, pravděpodobnost toho je nyní dosud nejvyšší
Názory
V Česku se do tuzemských i zahraničních start-upů v roce 2021 v počátečních investičních kolech proinvestovaly odhadem čtyři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2020. A ani v letošním roce andělští investoři podle průzkumu DEPO Ventures chuť investovat neztratí – polovina jich bude investovat stejně jako loni, pětina se pak chystá loňskou částku výrazně zvýšit. V průměru každý andělský investor podpořil začínající projekt dvěma miliony korun.
Startupy táhnou. Češi do nich loni investovali čtyři miliardy, letos to bude ještě víc
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.