Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Německo by bez plynu z Ruska spadlo do recese. Přišlo by o stamiliardy

Plynovod Jamal, ilustrační foto
ČTK/AP

Přední německé ekonomické instituty snížily odhad růst největší evropské ekonomiky pro letošní rok kvůli dopadům války na Ukrajině. Dodaly rovněž, že případné zastavení dodávek ruské energie by způsobilo v příštím roce recesi.

Hrubý domácí produkt Německa má podle nového odhadu vzrůst o 2,7 procenta. Původní prognóza počítala se zvýšením o 4,8 procenta. V roce 2023 pak podle základního scénáře očekávají zvýšení HDP o 3,1 procenta.

Instituty RWI, DIW, Ifo, IfW a IWH však také vydaly prognózu pro případ zastavení dodávek ruské energie. Tento scénář počítá letos se zpomalením růstu na 1,9 procenta a příští rok s poklesem ekonomiky o 2,2 procenta.

„Pokud by byly přerušené dodávky plynu, německá ekonomika by zažila prudkou recesi,“ uvedl ředitel výzkumu hospodářských cyklů a růstu institutu IfW Stefan Kooths.

plynovod, ilustrační foto

Tři roky. Tolik potřebují Němci na skoncování s ruským plynem

S nečekaným odhadem přišel šéf největší německé energetické společnosti E.ON Leonhard Birnbaum. Bez dodávek ruského plynu by německá ekonomika utrpěla „obrovské škody, kterým by se mělo zabránit, pokud je to možné,“ uvedl šéf E.ONu.

Přečíst článek

V případě zastavení dodávek by kumulativní ztráta HDP v letech 2022 a 2023 pravděpodobně činila 220 miliard eur (5,4 bilionu korun). To odpovídá více než 6,5 procentu ročního HDP. Německo je závislé na dodávkách ruského plynu zhruba ze 40 procent a vláda pracuje na snížení této závislosti. Tvrdí ale, že potřebuje čas na úplné ukončení dodávek ruského plynu, napsala agentura AP.

Německá rada vládních ekonomických poradců koncem března snížila svou prognózu růstu největší evropské ekonomiky o více než polovinu na 1,8 procenta. Za podstatné označila riziko recese v důsledku dopadu ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února.

Odhady ústavů tvoří základ pro vládní prognózu růstu, kterou ministerstvo hospodářství představí koncem tohoto měsíce. Německé hospodářské instituty vydávají svou společnou prognózu dvakrát ročně, vždy na podzim a na jaře. Loni německá ekonomika vzrostla o 2,8 procenta. Německo je největším obchodním partnerem České republiky.

Robert Habeck

Dalibor Martínek: Co bude, až Putin vypne plyn? Políbíme prsten Němcům

Sledujte německého ministra hospodářství Roberta Habecka. Stal se z něj hrdina podobný legendárnímu Jean-Paulu Belmondovi. Chvilku je tady, pak zase tam, hasí jeden průšvih za druhým. Tedy, vlastně hasí jediný, ale klíčový průšvih. Plyn. V Arábii dojednával kontrakty zkapalněného plynu, který by nahradil ten ruský. Začátkem března dohodl výstavbu terminálu v severoněmeckém Brunsbüttelu nedaleko Hamburku.

Přečíst článek

Fronta lidí, kteří přišli o dodavatele energií a v rámci režimu Dodavatel poslední instance se obrátili například na Pražskou plynárenskou.

Češi začali výrazně šetřit na plynu. Je drahý a financuje válku

Spotřeba plynu v Česku očištěná o vliv počasí byla v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně 11 procent nižší, zatímco výroba z obnovitelných zdrojů meziročně narostla o 14 procent, uvedla to společnost Amper Meteo, která spotřebu energií v Česku dlouhodobě sleduje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Düsseldorf

Lukáš Kovanda: Třetina německého průmyslu hrozí odchodem do zahraničí. Češi by zaplakali mezi prvními

Přečíst článek

Německé přístavy jsou plné LNG tankerů. Rusové nedodají Evropě ani kubík plynu

Přečíst článek
Doporučujeme