Německo by Česku s plynem pomohlo, říká Česko-německá průmyslová komora
Jsme naprosto ekonomicky provázaní, rozhodně bychom vás nenechali v problémech. Tak zní sdělení Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Nicméně, náhlé zastavení dodávek plynu by české ekonomice, a tím i německým vlastníkům firem, způsobilo obří problémy. Jako jednu z velkých potíží vnímá komora špatnou komunikaci vlády, respektive ministerstva průmyslu.
Česko je při dodávkách plynu téměř ze sta procent závislé na Rusku. Česko-německá komora si nechala udělat průzkum, jak by případné zastavení plynu dopadlo na český průmysl. Výsledek? Existenčně nebo „velmi vážně“ by byla ohrožena čtvrtina tuzemských firem.
Ve výrobním sektoru dokonce až čtyřicet procent firem. Podniky se podle průzkumu necítí být dostatečně informovány, téměř dvě třetiny společností vyzývají vládu, aby urychleně předložila plán prioritizace při dodávkách plynu.
Nejvíce plynu se spotřebuje v průmyslu, a to 28,3 procenta celkové spotřeby. Následují domácnosti s 25 procenty. Existenčně by v případě výpadku dodávek plynu byly nejčastěji ohroženy velké firmy s 250 až jednotkami tisíc zaměstnanců.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určený by byl nejen pro nízkopříjmové obyvatele, ale zřejmě také pro tzv. střední třídu. Vysokopříjmové domácnosti ministerstvo podporovat neplánuje, řekl bez bližších podrobností ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).Síkela: Domácnostem na energie přispějeme. Dotovat vyhřívání bazénu ale nehodláme
Politika
Čtvrtina firem ve vážném ohrožení
Společnosti se sice snaží udržet si akceschopnost. Krizový plán pro případ výpadku dodávek plynu připravuje nebo už podle průzkumu připravilo třicet jedna procent z nich. Mezi výrobními firmami je to 40 procent. Čtvrtina firem se snaží připravit se na přechod na alternativní zdroje energie, například na elektřinu.
Toto řešení však nepřipadá v úvahu pro všechny podniky a regiony. Uwe Hengstermann, šéf dodavatele autodílů Borgers CS z Rokycan, vidí v případě zastavení dodávek plynu existenční ohrožení pro svou firmu.
„Společnost Borgers využívá zemní plyn jako zdroj tepla pro významnou část výroby. Zastavení dodávek plynu by proto u nás vedlo k velkým problémům. Výrobní procesy lze sice převést na elektřinu, ale vyžadovalo by to vysoké investice a hodně času na realizaci. Zastavení dodávek plynu by tak vedlo k výpadkům výroby, které by ohrozily samotnou existenci naší společnosti.“
Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu vypracovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.Brusel ustupuje Putinovi. Nad platbou za plyn v rublech zřejmě přivře oči
Názory
Firmy: Chceme znát krizový scénář
Firma je s více než třemi tisíci zaměstnanci a obratem téměř šest miliard korun největším zaměstnavatelem na Plzeňsku a dodává díly například do Škody Enyaq iV.
Pouze jedenáct procent podniků má dostatek informací o scénáři v případě zastavení dodávek plynu. Firmy proto vyzývají vládu o co nejdřívější transparentní plán prioritizace při dodávkách plynu.
„Že Rusko ze dne na den utáhne kohoutky s plynem, není sci-fi, ale scénář, který se v Polsku a Bulharsku stal realitou. Vláda proto musí předložit jasný plán prioritizace při dodávkách plynu, aby se nejistota firem ještě nezvětšovala,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé průmyslové a obchodní komory.
Zda se Česko dostane do majetkové struktury nějakého německého terminálu na zpracování LNG nevidí zástupci německých průmyslníků příliš optimisticky. Jako reálnější vidí variantu pevných kontraktů dodávek. To je rozdíl oproti představám české vlády, která o majetkovém podílu v terminálech mluvila. Nicméně, vzhledem k velkému angažmá německých firem v Česku se nejeví reálně, že by byl český průmyslu od plynu zcela odstřihnut.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v ČR. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).Síkela chce řešit energetickou krizi založením státního obchodníka s energiemi
Politika
Sledujte německého ministra hospodářství Roberta Habecka. Stal se z něj hrdina podobný legendárnímu Jean-Paulu Belmondovi. Chvilku je tady, pak zase tam, hasí jeden průšvih za druhým. Tedy, vlastně hasí jediný, ale klíčový průšvih. Plyn. V Arábii dojednával kontrakty zkapalněného plynu, který by nahradil ten ruský. Začátkem března dohodl výstavbu terminálu v severoněmeckém Brunsbüttelu nedaleko Hamburku.Dalibor Martínek: Co bude, až Putin vypne plyn? Políbíme prsten Němcům
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.