Německo je na prahu recese, tvrdí šéf Ifo. To je špatná zpráva i pro Česko

Podnikatelská nálada v Německu v červenci klesla na nejslabší úroveň za dva roky, hospodářskou aktivitu podkopávají vysoké ceny energií a hrozící nedostatek zemního plynu. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Podle prezidenta Ifo Clemense Fuesta stojí německá ekonomika na prahu recese.
Index podnikatelské nálady v červenci klesl na 88,6 bodu z 92,2 bodu v předchozím měsíci. Sestoupil tak nejníže od června 2020. Pokles indexu byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho červencovou hodnotu odhadovali v průměru na 90,1 bodu, uvedla agentura DPA.
„Na ekonomiku doléhají vyšší ceny energií a hrozba nedostatku plynu. Německo stojí na prahu recese,” uvedl Fuest. Upozornil, že podniky jsou pesimističtější při hodnocení současných podmínek i vyhlídek vývoje v příštích měsících. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Žádná pozitiva ani jistoty. Taky by se daly shrnout výsledky červencového průzkum důvěry v české ekonomice. Důvěra spotřebitelů se dokonce propadla na nejnižší hodnotu v historii zjišťování.
Žádná pozitiva ani jistoty. Spotřebitelé se bojí utrácet, podnikatelé jsou skeptičtí
Money
Dříve zveřejněné výsledky průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) ukázaly, že rada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 1,2 procenta, zatímco v květnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Loni ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 procenta.
„Válka na Ukrajině vytvořila nové překážky (pro hospodářský růst), včetně omezení dodávek plynu z Ruska, vyšších cen energií, nedostatku klíčových polotovarů, slabší vnější poptávky a důvěry a přísnějších finančních podmínek,” uvedl fond. „Největší hrozbou je trvalé zastavení zbývajícího vývozu ruského plynu do Evropy, které by mohlo způsobit výrazný pokles hospodářské aktivity a nárůst inflace v Německu,” dodal.
Na příští rok teď měnový fond počítá se zpomalením růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta. V květnu předpovídal, že tempo hospodářského růstu v příštím roce mírně překročí dvě procenta.
Vše k blížící se recesi čtěte zde
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.