Německý průmysl hlásí propad. Nové zakázky ale slibují obrat k lepšímu
![Výrobní závod prodejce vysokozdvižných vozíků Jungheinrich](https://www.newstream.cz/uploads/article/660x464_fit/profimedia-0812293628.jpg)
Nové údaje rovněž ukázaly, že Spojené státy se loni vrátily na pozici největšího obchodního partnera Německa. Sesadily tak z této pozice Čínu, která se na ní nacházela od roku 2016.
Průmyslová výroba v Německu se v loňském roce propadla o 4,5 procenta. Pokles vykázal rovněž německý export, který se snížil o procento. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.
Podle agentury AFP údaje rovněž ukázaly, že v obchodování se Spojenými státy dosáhlo Německo rekordního přebytku 71,4 miliardy eur (zhruba 1,8 bilionu korun). To by mohlo zvýšit napětí ve vztazích s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který opakovaně pohrozil uvalením dodatečných cel na dovoz z Evropské unie.
Spojené státy se loni rovněž vrátily na pozici největšího obchodního partnera Německa. Sesadily tak z této pozice Čínu, která se na ní nacházela od roku 2016, píše AFP.
Nové zakázky na obzoru
V samotném prosinci průmyslová výroba v Německu klesla o 2,4 procenta, zatímco v listopadu se o 1,3 procenta zvýšila. Export v prosinci naopak překvapivě vzrostl, a to o 2,9 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles o 0,6 procenta.
Za prosincovým poklesem průmyslové výroby stál především automobilový sektor, ve kterém se produkce propadla o deset procent. Německý průmysl se už delší dobu potýká s řadou problémů, včetně vysokých nákladů na energie či rostoucí konkurence z Číny.
Zemní plyn je v USA pětkrát levnější než v EU, která se v rostoucí míře musí spoléhat na jeho námořní dodej. Za Trumpa se nůžky dále rozevřou, deindustrializace EU tak ještě zesílí.
Evropský průmysl to bude mít dál těžké, levnější plyn dá výhody USA
Názory
Určitý optimismus nicméně ve čtvrtek přinesly údaje o překvapivě silném růstu zakázek německého průmyslu v závěru loňského roku. Objem nových objednávek se v prosinci zvýšil o 6,9 procenta, zatímco analytici čekali dvouprocentní růst.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německé ekonomiky závislá.
Německá vláda koncem ledna předpověděla, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,3 procenta. Ještě v říjnu přitom letošní růst odhadovala na 1,1 procenta. Loni se německý HDP snížil o 0,2 procenta, pokles tak vykázal druhý rok za sebou.
Mnohé velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí. Na vině jsou vysoké náklady, přílišná administrativa a zdlouhavé procesy. Z průzkumu Allensbachova institutu pro Svaz německého průmyslu (BDI) vyplývá, že již téměř každá třetí velká německá průmyslová firma přesunula výzkum a vývoj do zahraničí nebo o tom uvažuje.
Německo už není centrem inovací. Korporace přesouvají výzkum jinam, kde je to levnější
Zprávy z firem