Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Neumí si říct o víc peněz? České ženy vydělávají o šestinu méně než muži na stejné pozici

Ženy vydělávají méně než muži
Profimedia
 ČTK

Rozdíly mezi platy žen a mužů se tak moc nezmenšují. I v dlouhodobém srovnání dochází ke zlepšení situace jen pozvolna, v roce 2000 byl rozdíl v platech žen a mužů 22 procent.

Postavení českých žen na trhu práce patří mezi zeměmi OECD mezi podprůměrné a ČR se v žebříčku dále propadá. Ze 33 sledovaných zemí je ČR na 23. místě. Nejvíce zaostává v rozdílech v odměňování, ženy v Česku vydělávají o 17 procent méně než muži na stejných pozicích, vyplývá z aktuální studie PwC Women in Work.

Žena zaměstnaná na stejné pozici jako její mužský protějšek si v ČR v průměru vydělá o 17,1 procenta méně. Rozdíly mezi platy žen a mužů se tak moc nezmenšují, o rok dříve byl rozdíl 17,4 procenta. I v dlouhodobém srovnání dochází ke zlepšení situace jen pozvolna, v roce 2000 byl rozdíl v platech žen a mužů 22 procent.

„České ženy stále vydělávají průměrně o šestinu méně než muži. Problém přitom není jen na straně zaměstnavatelů. Naopak velká část firem má férové a rovné odměňování za jednu z hlavních priorit jejich personální agendy. Problém je hlubší, ženy si často o více peněz neumí říct a nepříznivě v tomto směru působí i tradičně dlouhá rodičovská dovolená v ČR,“ uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.

Řešení je podle ní ve větším rozšíření částečných úvazků a sdílených pozic. Právě tyto pozice bývají vhodné i pro ženy vracející se do práce po rodičovském volnu. „Částečné úvazky jsou výhodným řešením pro postupný návrat do zaměstnání. Právě nedostatek těchto úvazků je daleko větší překážkou pro rovné podmínky na trhu práce než odměňování samotné. V ČR pracuje na plný úvazek 92 procent žen, ve vyspělých evropských zemích jsou to dvě třetiny žen,“ dodala Linhartová Palánová.

V žebříčku porovnávajícím rovné postavení žen a mužů na trhu práce v zemích OECD se ČR dosáhla nejhoršího výsledku za osm let. Nejvýše, na 16. místě, byla ČR v roce 2020. Nejlepší podmínky podle tohoto žebříčku mají ženy na Islandu, následují Nový Zéland a Lucembursko. Na chvostu v rámci zemí OECD jsou Chile, Mexiko a Jižní Korea, z evropských zemí především jižní státy jako Itálie, Španělsko či Řecko. Za ČR skončily i Německo, Rakousko nebo USA.

V Lucembursku je to naopak

Průměrná výše rozdílu mezi odměňováním žen a mužů ve všech sledovaných zemích je 13,1 procenta. Jedinou zemí, kde ženy vydělávají na stejné pozici více než muži, je Lucembursko. Do pětiprocentního rozdílu ve mzdách se vešly Belgie, Irsko, Nový Zéland a Itálie. Naopak více než dvacetiprocentní rozdíly jsou v asijských zemích, z evropských zemí tuto hranici přesahuje pouze Estonsko.

Na druhou stranu mají české ženy jednu z nejlepších pozic na světě při shánění práce. Nezaměstnanost v ČR je přes mírný růst dlouhodobě nejnižší v Evropě a to platí i pro zaměstnávání žen.

PwC zkoumá rovnosti pracovních podmínek ve 33 zemích světa 13. rokem. Výsledné skóre zkoumaných zemí je váženým průměrem hodnocení rovnosti platového ohodnocení, participace žen na trhu práce, rozdílu mezi uplatněním žen a mužů na trhu práce, míry nezaměstnanosti žen a míry zaměstnanosti žen na plný úvazek.

Bankovky (ilustrační foto)

Čechům loni vzrostly platy. Polepšili si o několik tisíc

Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Přečíst článek

Škoda Auto, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Ženy od neděle pracují zadarmo. Nebo je vše jinak?

Na neděli připadl den, od kterého až do konce roku ženy pomyslně pracují zadarmo. Ve skutečnosti samozřejmě nebudou pracovat zadarmo. Jde o statistickou figuru, která má upozornit na fakt, že ženy mají v průměru mnohem menší platy než muži. Rozdíl činí v Česku 22 procent a 24. října je tedy pomyslný den, od kdy muži ještě vydělávají, zatímco ženy již ne.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme