Nezaměstnanost v lednu vystoupala na 3,6 procenta. Hlad po lidech ale zesílil
Nezaměstnanost v lednu stoupla jen velmi mírně na 3,6 procenta a výhradně kvůli sezónnímu vývoji. Bez práce bylo 267 tisíc lidí, uvedl Úřad práce ČR. Přibylo i volných pracovních míst.
Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 3,6 procenta, což je o desetinu procentního bodu více než v prosinci. Bez práce bylo 267 076 lidí, zhruba o 9000 více než o měsíc dříve.
„Meziměsíční přírůstek o méně než devět tisíc osob odpovídá z hlediska trhu práce historicky nejsilnějším rokům 2017 a 2018, kdy zaměstnavatelé omezovali propouštění sezónních pracovníků v obavě, že se k nim na začátku další sezóny již nevrátí. Proti loňskému lednu, ovlivněným jednou z vln pandemie, je lednový přírůstek skoro jen poloviční,” komentoval aktuální statistiku Pavel Sobíšek, hlavní ekonom české a slovenské UniCredit Bank. Podíl nezaměstnaných podle Sobíška představuje historicky třetí nejnižší lednovou hodnotu. Akutní nedostatek pracovních sil při podílu nezaměstnaných pod hranicí dvou procent se již týká pěti okresů.
Nezaměstnanost v lednu roste pravidelně. „Došlo k postupnému útlumu sezonních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství,” uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Do evidence přibývali i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání.
V meziročním srovnání je letos situace na trhu práce lepší. Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti 4,3 procenta, bez práce bylo téměř 309 tisíc lidí. V lednu 2020, tedy ještě před začátkem epidemie koronaviru, byla nezaměstnanost 3,1 procenta a práci nemělo zhruba 230 tisíc lidí.
Zlaté padáky, mnohamilionové odměny, to bývala realita šéfů bank v minulosti. Nyní Goldman Sachs, JP Morgan a spol. přeplácejí řadové lidi. Na Wall Street je válka o talenty. Nejsou lidi. Válka o lidi: americké banky zasypávají zaměstnance penězi
Money
Přibylo volných pracovních míst
Pokud lidé nyní ztratili zaměstnání, velmi pravděpodobně si jej zase rychle nejdou, neboť situace na trhu práce zůstává napjatá. O tom svědčí fakt, že počet volných míst je stále vyšší. Zaměstnavatelé jich na konci ledna nabízeli 351 680. Na jedno volné místo připadá v průměru 0,8 uchazeče o zaměstnání. „Zhruba 250 tisíc z nich by mohli obsadit cizinci, avšak těch se kvůli pandemii, nepružné legislativě a nově i hrozící válce Ukrajiny s Ruskem nedostává ještě výrazněji než před pandemií,” uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Příliv cizinců z civilizačně blízkých okruhů by podle Kovandy české ekonomice pomohl, stejně jako celé tuzemské společnosti. „Kromě jiného by tento příliv mírnil inflační tlaky. Proti jsou však tradičně odbory,” dodal.
Trh práce se podle anylatiků dostal do předpandemické kondice dřív než ekonomika sama, což nedává dobré perspektivy pro letošní rok podnikům, které se potýkají s nedostatkem pracovní síly.
Obavy zaměstnavatelů dokládá expertka na řízení lidských zdrojů v PwC Česká republika Andrea Linhartová Palánová daty z průzkumu CEO Survey. Trh práce bude letos podle ní formovat i vysoká inflace, která povede k růstu mzdových požadavků zaměstnanců. Boj o dobré zaměstnance tak ještě letos zesílí a bude úzce propojen s pokračující digitalizací a proměnou celého trhu.
Zbylou nadějí pro firmy je podle Sobíška většinou jen zájem cizinců o práci v tuzemsku, který podporuje i nedávné posílení koruny vůči měnám zbytku regionu. Při akutním nedostatku pracovních sil se stává makroekonomickým tématem zvyšování produktivity, ať už automatizováním produkce, nebo efektivnějším využitím existujících pracovníků. Efektivita ovšem stále naráží na úzká hrdla v dodavatelských řetězcích, což je problém, který zřejmě vydrží po větší část letošního roku.
Míra nezaměstnanosti za celý letošní rok se podle Kovandy bude pohybovat na úrovni 3,1 procenta. „Bude tak nadále nejnižší nejen v zemích EU, ale dokonce v zemích organizace OECD, kde jí bude svojí níží konkurovat snad jedině nezaměstnanost japonská. To však znamená pokračující tlaky na růst výdělků, které zásadně přispívají k roztáčení inflace,” uzavřel Kovanda.
Ředitelé českých firem předpokládají, že se jejich podnikům bude letos dařit lépe než loni. Na 79 procent z nich očekává růst výnosů vlastních společností. V kontextu posledních let je to vysoké číslo. V loňském krizovém roce to bylo 71 procent šéfů a v předcovidovém roce 2019 v růst vlastních firem věřilo „jen“ 75 procent CEOs, ukázal průzkum PwC.Boj o lidi a zdražování tíží jinak optimisticky naladěné šéfy českých firem, ukázal průzkum
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.