Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nikdy to nebylo víc. Zahraniční investoři drží české státní dluhopisy za téměř 800 miliard

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí při představení vládních opatření na snížení deficitu státního rozpočtu
ČTK
 ČTK

Zahraniční investoři drželi ke konci pololetí rekordní objem českých státních dluhopisů, dosahoval 798,5 miliardy korun. Jejich podíl na všech vydaných státních dluhopisech činil 27,84 procenta, dlouhodobě je stabilní.

Celkové zadlužení Česka prostřednictvím dluhopisů dosahovalo v pololetí 2,87 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí.

Největší objem českých dluhopisů dosud drželi zahraniční investoři ke konci března 2022, bylo to 785,9 miliardy korun.

Tempo zadlužování roste

V meziročním srovnání byl podíl dluhopisů, který drželi ke konci letošního pololetí zahraniční investoři, o 0,71 procentního bodu nižší. Jejich objem se ale zvýšil o 11,1 procenta. „Nejvyšší hodnoty v červnu souvisí s tím, že objem vydaných státních dluhopisů dosáhl v červnu nového maxima a byl o zhruba 260 miliard korun vyšší než na konci loňského roku,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

ČNB

Lukáš Kovanda: Realitou příštího roku bude jednoprocentní inflace

Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká, jen jednoprocentní, začínají předpovídat už i české instituce. Fialova vláda tak bude v předvolebním roce moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním, přestože jí spíše jen „spadne do klína“.

Přečíst článek

„Za zvýšeným zájmem investorů za zahraničí je také skutečnost, že ČR byla v roce 2017 zařazena do indexu J. P. Morgan rozvíjejících se zemí, což vedlo k nákupu tuzemských dluhopisů ze strany zahraničních investorů, kteří využívají daný index. Nedávno se váha tuzemské ekonomiky v indexu zvyšovala, což dále bude zájem investorů zvyšovat," dodal Seidler.

Riziko v časech tržní nejistoty

Upozornil také, že vysoký podíl zahraničních držitelů státních dluhopisů může představovat riziko v časech tržní nejistoty, kdy tito investoři mohou začít ve velkém dluhopisy prodávat. To by vedlo k oslabení koruny či ke skokovému zvýšení výnosu dluhopisů a tím ke zdražení financování státního dluhu.

Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů na vydaných českých dluhopisech byl 51,35 procenta v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů tehdy byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Od konce roku 2021 se podíl dluhopisů v držení zahraničních investorů pohybuje pod 30 procenty.

Do konce letošního roku jsou splatné státní dluhopisy v hodnotě 62,8 miliardy korun, vyplývá z aktuálních údajů ministerstva financí. Stát splatné dluhopisy nahrazuje emisí nových. V letošním roce chce ministerstvo financí podle Strategie financování a řízení státního dluhu nabídnout na trh krátkodobé a střednědobé dluhopisy za 400 až 500 miliard korun. V prvním pololetí vydalo ministerstvo financí státní dluhopisy v nominální hodnotě 279,4 miliardy korun.

Zadlužení Evropské unie pokleslo, naopak v Česku rostly dluhy druhým nejrychlejším tempem

Zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí snížilo na 83,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 87,4 procenta ve srovnatelném období loni. Uvedl to unijní statistický úřad Eurostat. Zadlužení Česka se naopak dál zvyšuje, v prvním čtvrtletí dosáhlo 44,5 procenta HDP, což ale zemi stále řadí k těm méně zadluženým v Evropské unii. Nárůst o 1,7 procentního bodu proti loňsku je nicméně v unii druhý nejvyšší a státní dluh je na rekordu.

Přečíst článek

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Petr Dufek: Česko kupí dluhy příliš rychle. Je to problém

Veřejný dluh dál rychle narůstá. Utěšovat se, že to zatím není zásadní problém, může být krátkozraké, míní hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zahraniční dluh Česka je rekordní, loni narostl nejvíce za sedm let

Lukáš Kovanda: Zahraniční dluh Česka je rekordní, loni narostl nejvíce za sedm let

Přečíst článek
Nikósie, hlavní město Kypru

Kypr výrazně snížil veřejné zadlužení, Moody's zemi zlepšila rating o dva stupně

Přečíst článek
Doporučujeme