Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nizozemci budou vyvíjet drony společně s Ukrajinci, investují 400 milionů eur

Drony zasáhly rafinerii v hloubi Ruska
iStock
 ČTK

Nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans při nečekané návštěvě Kyjeva uvedl, že jeho země investuje 400 milionů eur (deset miliard korun) do vývoje pokročilých bezpilotních letounů společně s Ukrajinou a že Ruskem napadené zemi dodá v nadcházejících měsících další letouny F-16. Informovala o tom agentura Reuters.

Plán společného vývoje dronů má podle ministra propojit ukrajinské inovace a nizozemské znalosti s cílem zlepšit technologie používané na bojišti.

„Zaměříme se na různé typy bezpilotních letounů, tedy jak na pozorovací bezpilotní letouny, tedy obranné drony, ale také na útočné bezpilotní letouny, protože vidíme, že Ukrajina tyto útočnější bezpilotní letouny potřebuje,“ řekl Brekelmans.

Náměstek ředitele pro strategickou komunikaci Rudolf Akopian drží model ukrajinského FPV dronu "General Chereshnya"

Nová zbraň Ukrajinců na ruském území. Tamní cíle ničí „roje dronů“

Ukrajina jako první na světě zavedla technologii „roje dronů“ a za poslední rok se jí podařilo zničit nebo poškodit více než 200 cílů na ruském území. V publikovaném komentáři pro ukrajinskou verzi časopisu Forbes to napsal ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Přečíst článek

Přibližně polovina investic má být vynaložena v Nizozemsku, zatímco zbytek bude rozdělen mezi Ukrajinu a další země. Pokud budou vyvinuté drony úspěšné, budou podle ministra obrany k dispozici další finanční prostředky na rozšíření výroby.

Nizozemsko od začátku invaze přislíbilo Ukrajině vojenskou podporu ve výši deseti miliard eur (253 miliard korun), z nichž dosud utratilo zhruba čtyři miliardy (101 miliard korun), uvedl Reuters.

Po návštěvě Charkova, který trpí pravidelnými údery ruských klouzavých bomb, Brekelmans řekl, že útoky na vojenské cíle v Rusku jsou jediným způsobem, jak město poblíž ruských hranic bránit. Ukrajina žádá své partnery, aby jí povolili používat své zbraně k úderům na cíle hluboko v Rusku a poskytli jí více prostředků protivzdušné obrany.

Testovací polygon pro drony na Sokolovsku bude jediným v Česku i Evropě

Na Sokolovsku vznikne testovací polygon pro drony. Bude jediný v Evropě

Polygon pro testování bezpilotních leteckých systémů, který má vzniknout u Nového Sedla na Sokolovsku, bude svého druhu jediným v Evropě. Možnost testování samotných přístrojů, ale i jejich koordinace s dalšími druhy letecké dopravy, se zatím jinde neprovádí. Uvedl to při podpisu memoranda o společném postupu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Přečíst článek

Dodávka stíhaček

Nizozemsko přislíbilo dodat Ukrajině 24 svých stíhaček F-16. První tyto letouny již podle ministra působí v ukrajinském vzdušném prostoru, zatímco další budou dodány „v nadcházejících měsících a možná začátkem příštího roku“.

Nizozemsko dříve oznámilo také plán na zkompletování systému protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu, na němž by se dodávkami jednotlivých dílů podílelo vícero zemí. Brekelmans nicméně připustil, že jsou potíže se sháněním některých součástek. Ukrajina podle něj nyní používá jeden radar pro systém Patriot dodaný Nizozemskem, přičemž „tři odpalovací zařízení budou dodána velmi brzy“.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme