Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Norové převezmou švédskou investiční banku

Norové převezmou švédskou investiční banku
iStock
 ČTK

Největší norská banka DNB koupí švédskou investiční banku a správce majetku Carnegie. Zaplatí za ni kolem 12 miliard švédských korun (26,5 miliardy korun). Švédskou banku prodává společnost soukromého kapitálu Altor a menšinoví akcionáři.

Reklama

„My a Carnegie si uvědomujeme naši společnou ambici vybudovat v celém severském regionu předního hráče v investičním bankovnictví, nákupu a prodeji cenných papírů včetně výzkumu, korporátním bankovnictví, privátním bankovnictví a ve správě aktiv,“ uvedla norská banka.

Akcie DNB na burze v Oslu krátce po poledni vykazovaly růst o více než půl procenta nad 223 norských korun. Pohybují se tak v blízkosti svého dosavadního maxima. DNB, která převzetí financuje z vlastních zdrojů, chce transakci dokončit v první polovině příštího roku. Nejdřív ji budou muset schválit příslušné regulační orgány.

Zatímco největší evropské banky od globální finanční krize v roce 2008 investovaly do posílení své finanční stability, dlouhodobější růst zisků by se mohl s poklesem úrokových sazeb znovu dostat pod zvýšený tlak. Některé banky se začaly více věnovat službám při uzavírání obchodních transakcí, aby si diverzifikovaly zdroje příjmů. Například francouzská BNP Paribas kupuje firmu AXA Investment Managers, zatímco italská UniCredit nashromáždila podíl v německé Commerzbank.

UniCredit nakoupila další akcie Commerzbank

UniCredit se může stát největším akcionářem Commerzbank

Italská bankovní skupina UniCredit na trhu koupila další akcie německého finančního domu Commerzbank.

Přečíst článek

Reklama

Carnegie, která zaměstnává kolem 850 lidí, měla k 30. září ve správě aktiva zhruba za 436 miliard švédských korun (více než 963 miliard korun). DNB očekává, že transakce přinese návratnost investovaného kapitálu vyšší než 15 procent a povede ke zvýšení efektivity díky sloučení služeb. V souvislosti s akvizicí Carnegie přejmenuje svou divizi DNB Markets na DNB Carnegie.

Největší evropské banky jsou nyní zdravější než kdykoli od finanční krize. Investoři ale chtějí určitou jistotu, že mohou mít důvěru v dlouhodobé výnosy, když úrokové sazby klesají.

Finanční sektor v severských zemích zaznamenal v posledních letech relativně málo akvizic. Například banka Nordea očekává, že letos dokončí nákup části aktivit od finančního ústavu Danske Bank. Švédská Handelsbanken si pak loni dohodla prodej některých aktivit ve Finsku místním firmám za 1,3 miliardy eur.

Francouzská banka BNP Paribas, ilustrační foto

Americké banky obsazují trh s půjčkami, který kvůli zeleným regulacím vyklízejí bankéři z EU

Americké banky převážně středního, regionálního rozsahu profitují nejvíce ze zelených regulací EU. Zabírají totiž trh, kteří jejich evropští rivalové vyklízejí, aby dostáli závazkům v oblasti klimatických cílů. Tyto cíle stanovuje EU nejambiciózněji ze všech ekonomických celků světa. Evropa se tak „střílí do nohy“, stejně jako v autoprůmyslu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Banka Capital One kupuje vydavatele kreditních karet Discover za 35 miliard dolarů

Konkurence pro JPMorgan? V USA vzniká nový bankovní gigant, prsty v tom má i Buffett

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme