Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Norská vláda čeká příští rok rekordní příjmy z ropy a plynu. Roste těžba i ceny

Norsko
iStock
 ČTK

Norská vláda očekává v příštím roce rekordní příjmy od ropných a plynárenských firem. Předpokládá, že meziročně se zvýší o 18 procent a proti roku 2021 až pětinásobně. Důvodem je zvyšování těžby a růst cen. Uvedlo to norské ministerstvo financí.

Ceny plynu pro evropský trh se v letošním roce zhruba ztrojnásobily v reakci na snížení dodávek z Ruska. Norsko je druhým největším dodavatel plynu v Evropě a předním globálním producentem ropy. V příštím roce čeká zvýšení těžby na 4,3 milionu barelů ropného ekvivalentu denně z letošních 4,1 milionu barelů.

Vláda očekává rekordní příjmy

Návrh rozpočtu na příští rok předpokládá zvýšení příjmů na rekordních 1,38 bilionu norských korun (3,2 bilionu korun) z letošních 1,17 bilionu NOK. Loni příjmy dosáhly 288 miliard NOK, uvedla agentura Reuters.

Ursula von der Leyenová, šéfka EK

Šéfka EK: EU je více otevřená stropu na plyn, ve výrobě elektřiny i obecně

Evropská komise je připravena jednat o zavedení cenového stropu na plyn používaný k výrobě elektřiny, oznámila šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Zároveň před europoslanci naznačila, že komise uvažuje také o obecnějším zastropování ceny plynu, které by bylo dočasným řešením do spuštění nového mechanismu pro stanovování cen na unijním trhu. Jako další odpověď na aktuální vysoké ceny vidí von der Leyenová intenzivnější vyjednávání s partnery, jako je Norsko.

Přečíst článek

V reakci na růst cen vláda plánuje zvýšit příští rok daně pro ropný a plynárenský průmysl v zemi o dvě miliardy norských korun. Částečně to bude tím, že zruší pobídkový balíček zavedený v době koronavirové pandemie. Rozhodnutí je rovněž součástí širšího kroku menšinové levicové vlády, která se snaží zvýšit daně firmám využívajícím přírodní zdroje, včetně producentů energií a rybích farem, a bojovat s vysokou inflací.

Ve snaze ochladit ekonomiku a snížit inflaci také vládní koalice uvedla, že hodlá snížit v příštím roce výdaje ze státního investičního fondu. Celkem z něj chce vybrat 316,8 miliardy norských korun, letos má v plánu z něj vzít 335,1 miliardy norských korun. Norský státní investiční fond je největší svého druhu na světě. Norsko v něm soustředí příjmy z prodeje ropy a plynu, aby ze současné těžby měly prospěch i budoucí generace, až se těžba fosilních zdrojů sníží či zastaví.

Hrubý domácí produkt (HDP) Norska bez započtení příjmů z těžby ropy se letos podle odhadů zvýší o 2,9 procenta. V příštím roce tempo růstu pomalí na 1,7 procenta a v roce 2024 se podle prognózy ministerstva financí zvýší na dvě procenta.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck

Berlín očekává, že energetická krize pošle německou ekonomiku do recese

Vláda v Berlíně očekává, že německá ekonomika se kvůli energetické krizi, rostoucím cenám a omezeným dodávkám příští rok propadne do recese a vykáže pokles o 0,4 procenta. S odvoláním na informované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí ministerstva hospodářství v reakci sdělil, že ministr Robert Habeck zveřejní aktualizované údaje příští týden.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme