Nová pravidla spustila boom žádostí o dotace na soláry

Zájem o obnovitelné zdroje energie v Česku dál roste, což se projevilo i v počtu žádostí o dotaci. Tuzemské úřady zaznamenaly oproti loňsku více než dvojnásobný nárůst počtu žádostí na fotovoltaiku, o desítky procent stoupl i počet žádostí u fototermiky a tepelných čerpadel. Celkově bylo podáno přes 76 tisíc žádostí. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí a Komory obnovitelných zdrojů energie.
Největší poptávku po dotaci úřady zaznamenaly u fotovoltaiky. Zájemci v tomto případě podali téměř 61 tisíc žádostí o dotaci, jejich počet tak v pololetí meziročně stoupl o 109 procent. Podle Cechu akumulace a fotovoltaiky poptávku posílila lednová úprava legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech. Další rozvoj však podle cechu brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů. „Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” uvedl předseda cechu Aleš Hradecký.
Komplikace kvůli požadavku na energetickou třídu
V případě tepelných čerpadel úřady zaevidovaly 11 800 žádostí o dotaci, meziročně o deset procent více. Do budoucna se však situace může podle zástupců obnovitelných zdrojů zkomplikovat kvůli požadavku na energetickou třídu domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel. Komora zároveň varuje před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.
Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky
Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financovaná z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů.
Úsporný balíček Novou zelenou úsporám nezasáhne, dotace se krátit nebudou
Money
„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídy D nedosáhne," řekl předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Radek Červín.
U fototermických systémů počet žádostí meziročně stoupl o 71 procent, bylo jich 1847. Systémy ohřívají vodu a přitápějí.
V září začnou platit nové podmínky dotací na renovace a zateplení domů. Zvýhodněni budou díky Nové zelené úsporám bytová družstva, společenství vlastníků (SVJ) a obce. Na dotace lépe dosáhnou nízkopříjmové domácnosti a domácnosti v hospodářsky a sociálně znevýhodněných obcích s rozšířenou působností.
Nová zelená úsporám se víc zaměří na bytové domy a jejich nízkopříjmové domácnosti
Money
„Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” podotkl předseda Československé společnosti pro sluneční energii Tomáš Matuška.
Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za první pololetí. V České republice bylo v tomto období zprovozněno 45 197 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.
Zrychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie (OZE) může podle studie poradenské společnosti Deloitte do roku 2030 zvýšit příjmy domácností a veřejných rozpočtů o stovky miliard korun. Studie také počítá s navýšením výroby v průmyslu, růstem HDP a vytvořením více než 34 tisíc pracovních míst.
Zaostáváme. Rychlejší výstavba obnovitelných zdrojů energie by Česku přinesla stovky miliard korun
Money
Česká ekonomika se posouvá od tržního hospodářství k systému závislému na dotacích. Každý (skoro) se snaží o dotace ucházet, jinak by byl přece blázen, komentuje s jistou mírou nadsázky protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.
David Ondráčka: Dotační armagedon nikdo neřídí
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.