Průmysl nemá lidi ani materiál, shodli se experti. Sledujte záznam debaty
České podniky nyní nejvíce trápí malá dostupnost materiálu a komodit, nárůst cen vstupů a situace na trhu práce.
Vyplývá to z analýzy Barometr českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 263 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností. Šetření se uskutečnilo letos v červenci a srpnu.
„Výsledky jen potvrzují, že jedinou pojistkou a zárukou prosperity podniků v malé otevřené ekonomice je produkce, která je svým charakterem co nejméně nezávislá na vnějších vlivech, tedy s co nejvyšší přidanou hodnotou. Ani sebelepší státní podpora nemůže v globální tržní ekonomice nahradit kvalitu produktu, a navíc je vždy zatížena rizikem, že se kvůli pokřivení trhu situace ještě zhorší,“ shrnula výsledky šetření jeho autorka Alena Burešová.
Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům
Názory
„Stát musí tvrdě bránit české zájmy a postavit se doporučením úředníků v Bruselu,“ doplnil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Nová vláda musí podle něj okamžitě pokračovat v tendru na jádro, notifikaci obnovitelných zdrojů a prosadit uznání plynu jako zeleného zdroje energie.
„Zásadní vlivy, se kterými se v současné době musí český průmysl poprat, jsou především zvyšující se ceny vstupů. Ty se dnes mění velmi dynamicky. Rostoucí ceny materiálů a komponentů jsou jeden problém. Neméně závažný je však jejich nedostatek na trhu či prodlužující se doba dodávek, která ohrožuje realizaci nasmlouvaných projektů,“ upozornil majitel společnosti DEL Jiří Kabelka.
Česká energetická skupina Solek Holding SE podnikatele Zdeňka Sobotky loni téměř zdesetinásobila výnosy. Po Latinské Americe chce víc elektráren stavět i v Evropě.GALERIE: Český solárník Sobotka staví sluneční elektrárny v Chile
Zprávy z firem
Digitalizací proti nedostatku pracovníků
Nedostatek kvalitních pracovníků potvrzuje 64 procent ředitelů. Nejvíce je trápí malá dostupnost skoro všech materiálů a komodit a také jejich ceny. Dále tvrdé podmínky u odběratelů. A jejich každodenním tématem k řešení jsou obchodní podmínky na světových trzích.
Mezi významné krátkodobé faktory, jež ovlivňuje průmysl, patří citelné narušení dodavatelských řetězců, které se projevuje nedostatkem některých materiálů a dílů, resp. výrazným růstem jejich cen, doplnil analytik Deloitte David Marek. Dalším aktuálním problémem je vracející se problém nedostatku pracovních sil.
Microsoft zrušil kvůli šíření varianty delta datum návratu do kanceláří ve Spojených státech. Stejný krok udělali v posledních dvou měsících i giganti jako Apple, Google a Facebook.Microsoft nechá zaměstnance na home office, návrat do kanceláří odložil na neurčito
Zprávy z firem
Generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek vidí řešení situace v digitalizaci a inovacích. „České průmyslové firmy sice nemohou ovlivnit faktory, jako je cena materiálu a komponentů, ale pomocí rychlého zavádění digitálních řešení mohou zvýšit svoji flexibilitu a schopnost inovovat a zvýšit tak konkurenceschopnost,“ dodal.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.