Obavy jsou pryč. Češi v srpnu utráceli více, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Česku rostly v srpnu meziročně o 5,3 procenta, tedy znatelně více, než předpokládaly expertní odhady. Ty měly v konsensu za to, že to bude jen o 4,3 procenta.
Češi se k vyšší spotřebě osmělují díky přetrvávající nízké inflaci oscilující kolem cílované úrovně dvou procent, rovněž díky s tím souvisejícímu pokračujícímu snižování úrokových sazeb v podání České národní banky a v neposlední řadě díky příznivým cenám pohonných hmot.
Za pohonné hmoty utratili Češi letos v srpnu meziročně o zhruba devět procent více. Citelně narostly také jejich výdaje za nepotravinářské zboží, o více než sedm procent. Například navýšili své výdaje za kosmetiku, léky, ale také elektroniku nebo oblečení. Znatelně tedy navyšují výdaje za zboží zbytné povahy, což je důkazem lepšícího se spotřebitelského sentimentu.
Za potraviny samotné sice výdaje meziročně také stouply, ale jen o necelá dvě procenta.
Díky očekávanému dalšímu poklesu úrokových sazeb, přetrvávající nízké inflaci a nízké nezaměstnanosti bude oživování spotřeby obyvatelstva pokračovat i v dalších měsících. Za celý letošní rok tak maloobchodní tržby přidají 4,5 procenta, v příštím roce pak další zhruba čtyři procenta. Oživení spotřeby by ani při pokračující redukci úrokových sazeb v ekonomice nemělo vést k výraznějšímu růstu inflačních tlaků.
Česká národní banka podle očekávání snížila úrokové sazby. Pokračuje tak v hladkém přistání, tedy v postupném rozvolňování měnové politiky. Potvrzuje zároveň, že je pro její rozhodování stále více důležitý růst ekonomiky a nikoli boj proti přebujelé inflaci, který je, zdá se, skutečně již dobojovaný.
Stanislav Šulc: ČNB pokračuje v hladkém přistání. Bude to stačit na oživení ekonomiky?
Názory
Nezaměstnanost v Česku letos v září stoupla na 3,9 procenta a byla o 0,1 procentního bodu vyšší než v předchozích dvou měsících. Hlavním důvodem nárůstu byl příchod zhruba 3000 čerstvých absolventů škol na trh práce. Uvedl to Úřad práce ČR.
Absolventi se nahrnuli na úřady práce. Nezaměstnanost v září byla těsně pod čtyřmi procenty
Money
Další texty ekonoma Lukáše Kovandy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.