Jděte jinam, vzkazují obce pod Mont Blankem turistům

Čtyři francouzské obce v okolí Mont Blanku omezí od března příštího roku krátkodobé pronájmy pro turisty. Informovala o tom radnice v Chamonix, které se regulace rovněž týká, uvedla agentura AFP. Cílem je zvýšit dostupnost dlouhodobých pronájmů. Opatření se má podle radnice dotknout především lidí, kteří pronajímají více nemovitostí turistům.
Nová regulace se bude od 1. března týkat obcí Chamonix, Les Houches, Vallorcine a Servoz, které byly v loňském roce vyhlášeny za oblasti, kde je obtížně sehnat bydlení. Obce poukazují na to, že za uplynulé čtyři roky se počet nemovitostí pronajímaných turistům zvýšil z 2700 na 4000.
Opatření počítá s tím, že majitelé budou muset zaregistrovat na radnici nemovitosti, které pronajímají, a získat povolení pro tuto výdělečnou činnost. Jeden majitel bude smět pronajímat nanejvýš jednu nemovitost v obcích Chamonix a Les Houches a maximálně dvě v obci Servoz. Omezení se zatím týká fyzických osob, radnice chtějí opatření rozšířit v budoucnosti i na firmy či jiné právnické osoby.
„Jsme první horskou oblastí ve Francii, která zavádí obdobnou regulaci,“ uvedl starosta města Chamonix Éric Fournier. Podle radnice by se omezení mělo dotknout především investorů, kteří nebydlí v oblasti, a majitelů více nemovitostí. „Cílem je proměnit v dlouhodobé ubytování část bytového fondu, která nyní slouží cestovnímu ruchu,“ uvedla dále radnice.
Ceny nemovitostí a pronájmy se staly ve velké míře nedostupné pro lidi, kteří chtějí dlouhodobě bydlet v oblasti pod Mont Blankem. Průměrný nájem v oblasti činí 30 eur za metr čtvereční (750 korun) a ceny bytů a domů dosahují 10 tisíc až 18 tisíc eur za metr čtvereční (250 tisíc až 450 tisíc korun). To jsou ceny srovnatelné či vyšší než v centru Prahy. Podle Real Indexu společnosti Deloitte průměrná cena rezidenční nemovitosti v Praze 1 v první čtvrtletí letošního roku činila bezmála 200 tisíc korun za metr čtvereční.
Vláda schválila novelu cestovního ruchu, zpřísňující podmínky poskytování ubytování přes Airbnb, Booking a další platformy, které jsou prostředníkem mezi ubytovaným a poskytovatelem noclehu.
Airbnb a další budou pod větší kontrolou. Státu a obcím to má přinést navíc téměř miliardu
Zprávy z firem
Majitelům, kteří své nemovitosti v USA pronajímají na platformě Airbnb, dochází s firmou trpělivost. Chtějí získávat klienty přímo.
Zisk klientů Airbnb v USA klesá. Majitelé nemovitostí hledají jiné cesty k pronájmům
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.