Objem hypoték meziročně stoupl o 121 procent, klesly úrokové sazby
Banky a stavební spořitelny poskytly v listopadu hypoteční úvěry za 16,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 121 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v listopadu z říjnových 5,71 procenta na 5,67 procenta, a byla tak nejníže od července 2022, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
„Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů je druhý měsíc po sobě na letošních rekordních hodnotách a zároveň na více než dvojnásobku v meziročním srovnání. Přispěla k tomu zejména deaktivace ukazatele DSTI, tedy limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu, ze začátku července,“ uvedl manažer hypoték v Komerční bance Ondřej Šuchman. „Navíc někteří lidé již nechtějí čekat, zda a případně o kolik klesnou úrokové sazby hypoték v příštím roce,“ dodal.
Nepatrný meziměsíční růst o procento znamená, že listopad byl z pohledu poskytnutých hypoték doposud nejsilnější měsíc v letošním roce. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají s velmi slabou druhou polovinou minulého roku.
Tři největší české banky ovládly první tři příčky tradičního sektorového ocenění. Kategorii Banka zákazníků zvítězila Air Bank. Její šéf Michal Strcula byl navíc dvacetičlennou porotou vybrán jako Bankéř roku. Pojišťovákem roku je Martin Diviš z Kooperativy.Mastercard Bankou roku je podruhé Komerční banka, pojišťovnu vyhrála Kooperativa
Money
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 13,4 miliardy korun po říjnových 13,2 miliardy. Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, činil 2,8 miliardy proti 2,9 miliardy o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl v listopadu 4166, což představuje dvouprocentní meziměsíční a 91procentní meziroční nárůst. Jde o nejvyšší hodnotu od června minulého roku.
Úrokové sazby v posledním půl roce klesají, což umožnil postupný pokles tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké, na podobných úrovních se nacházely také v letech 2008 a 2009. Nabídkové sazby se v průměru udržují stále nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují od poloviny loňského roku.
Dva roky se v Česku vede debata, jestli ceny nemovitostí klesnou, nebo budou dál růst. Vše se odvíjí od úrokových sazeb České národní banky. Spousta ekonomů se domnívá, že sazby při letošním posledním měnovém zasedání České národní banky, které se koná 21. prosince, klesnou. Aspoň o čtvrt procentního bodu. To je všeobecné očekávání. Jan Sadil, dlouholetý šéf Hypoteční banky, nyní šéf developerské společnosti JRD, tyto předpoklady nesdílí. Domnívá se, že národní banka posune úrokovou sazbu níže až v příštím roce.Vánoční dárek v podobě snížení úroků nečekejme, říká „táta hypoték“ Jan Sadil
Reality
„Trhy se připravují na snižování sazeb centrálních bank v příštím roce. V posledních týdnech se tato očekávání citelně zintenzivněla, což se projevilo i v rychlejším poklesu úrokových sazeb delších splatností, které jsou klíčové i pro sazby hypoték. To by mohlo předznamenávat rychlejší pokles hypotečních sazeb, než se předpokládalo ještě před nedávnem,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Průměrná hypotéka v listopadu nepatrně poklesla z 3,23 na 3,21 milionu korun, stále však jde o druhou nejvyšší hodnotu v letošním roce a po říjnu o nejvyšší hodnotu od března minulého roku. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu korun. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně 2,83 milionu korun dosáhla letos v lednu.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.