Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Objevitel krevních skupin Jan Janský zdobí pamětní minci ČNB

Nová pamětní mince ČNB s portrétem Jana Janského
ČNB
Stanislav Šulc
sta

Investice do mincí a medailí jsou v posledních měsících na vzestupu.

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 100 let od úmrtí Jana Janského, objevitele čtyř základních krevních skupin. Mince, která je první pamětní dvousetkorunou z nového pětiletého emisního plánu ČNB, bude v prodeji od středy 8. září 2021.

„Pamětní dvousetkoruna, vyražená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vydána je ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof),” vysvětluje mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. „V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 600 kusů, dalších 10 700 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem," dodává mluvčí.

Míšeňský porcelán

Desítky tisíc eur za talíř? Investice do Míšně mohou pomoci s inflací

Díky dálnici D8 jste tam za chvíli. Návštěva muzea a fabriky míšeňského porcelánu je skvělý tip na výlet. A možná i dobrou investiční příležitostí.

Přečíst článek

Návrh mince společně vytvořili Asamat Baltaev a Jiří Hanuš, razila ji Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Lícní strana mince navržená Jiřím Hanušem nese současné označení čtyř krevních skupin zobrazených v kapce krve. Na rubové straně mince z dílny Asamata Baltaeva je kompozice portrétu Jana Janského a nápisu v podobě římského čísla IV.

Nový emisní plán

Mince připomínající Jana Janského je první pamětní dvousetkorunou z nového emisního plánu na období 2021–2025.

Ještě v září ČNB vydá druhou minci v pořadí, věnovanou 150. výročí narození významného českého malíře Františka Kupky. Příznivci numizmatiky se letos dočkají také třetí stříbrné dvousetkoruny, připravované k příležitosti říjnového 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského.

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

O investice do pamětních mincí a medailí je v posledních měsících mimořádný zájem. Podle Petra Kovaljova, majitele firmy Numfil, která u nás zástupuje největšího evropského obchodníka s mincemi, německou firmu Künker, nárůst poptávky jasně potvrzují výsledky aukcí. Obdobná situace pak je i na celosvětovém trhu.

Svatováclavský desetidukát z roku 1937. (ilustrační foto)

Češi holdují sběratelství. Jen v červnu na Aukru koupili předměty za 140 milionů

Lidé na největším českém on-line tržišti Aukro v červnu vydražili sběratelské a starožitné předměty za 140 milionů korun, jedná se o meziroční nárůst o 22,5 procenta.

Přečíst článek

„Například se letos v červnu v Monaku prodal luxusní 10ti dukát 1639 z období vlády Ferdinanda III. z mincovny Praha za asi pět milionů korun. O měsíc později se v Japonsku vydražil velmi vzácný 10ti dukát 1661 Leopolda I. rovněž v krásném stavu z mincovny Praha za cca devět milionů korun,” říká Kovaljov.

>>>>>>Zajímáte se o sběratelství a alternativní investice? Sledujte nás<<<<<<

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ředitel Veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Veletrh Sběratel nabídne unikátní známky i Chucka Norrise. Chceme lákat mladé, říká jeho šéf

Přečíst článek
Doporučujeme