Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obrat cen v zemědělství, u většiny výrobců cenový růst aspoň zpomalil

Supermarket Albert
Albert
 ČTK

Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku v květnu zpomalil, a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly. V průmyslu stouply o 3,6 procenta, ve stavebnictví o 6,9 procenta a ve službách pro podniky o 6,2 procenta. V zemědělství se ceny oproti loňsku snížily o 10,2 procenta, oznámil Český statistický úřad. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj pro spotřebitele.

Nárůst cen v zemědělství dosáhl loni v červnu dokonce i více než 40 procent. Pak ale zdražování nejdřív postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Květnový pokles cen je prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021. V průmyslu růst cen zpomaluje vytrvale od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od března 2021. Ve stavebnictví začalo zpomalování růstu cen teprve letos v lednu. Růst cen tržních služeb pro podniky kolísá měsíc od měsíce a nemá jasný trend. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ceny v květnu zpomalily růst. Sen o jednociferné inflaci se ale stále rozplývá

AKTUALIZOVÁNO: Ceny v květnu zpomalily růst. Sen o jednociferné inflaci se ale stále rozplývá

Inflace v Česku opět zpomalila, meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 11,1 procenta, což bylo o 1,6 procentního bodu méně než v dubnu, uvedl Český statistický úřad. Míra inflace je ale vyšší, než odhadovali analytici a stále se drží dál od vytoužené jednociferné hodnoty.

Přečíst článek

„Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v květnu osmé zpomalení meziročního růstu v řadě, když finanční trh očekával zmírnění růstu cen na 3,8 procenta,” řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Tendence pozorované v dubnu a květnu podle něj naznačují, že zpomalení meziročního růstu cen v průmyslu bude ve druhém čtvrtletí výraznější, než předpokládala prognóza České národní banky.

Češi jsou švorc, proto potraviny zlevňují

Lukáš Kovanda: „Zkrotili jsme Babišovu drahotu.“ Vládní strany se mohou pyšnit novým heslem

Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Bude to ale odůvodněné?

Přečíst článek

Argument pro stabilitu úrokových sazeb

Pokles růstu výrobních cen je i ve zbytku Evropy a lze předpokládat, že bude v nadcházejících měsících pokračovat, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. S několikaměsíčním zpožděním se zlevnění ve výrobní sféře bude projevovat i v uklidňování cen spotřebitelských. „Z pohledu ČNB jde o další argument ve prospěch stability sazeb, která je tak na zasedání ve středu příštího týdne podle nás téměř zaručena,” dodal.

U zemědělských výrobců klesly v květnu ceny v rostlinné výrobě o 24,4 procenta, zatímco v živočišné výrobě o 11,1 procenta stouply. Snížily se například ceny olejnin o 33,7 procenta a ceny obilovin o 23,6 procenta. Zdražila čerstvá zelenina o 20,1 procenta, brambory o 16,4 procenta, vejce o 38,5 procenta nebo prasata o 20,7 procenta.

Další pokles inflace na obzoru. Ceny výrobců v dubnu opět klesly, následovat by měly ceny v obchodech

Sbohem, inflační vlno. Ceny výrobců v dubnu opět klesly, následovat by měly ceny v obchodech

Ceny výrobců v dubnu zamířily další měsíc po sobě dolů. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoj je dobrou zprávou i pro spotřebitele, neboť nižší ceny výrobců se následně propíšou i do konečných cen zboží a služeb.

Přečíst článek

Realitní služby dál rostou

V průmyslu stouply třeba ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 19,3 procenta, ceny potravinářských výrobků o 10,6 procenta, ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 66,5 procenta a ceny ostatních nekovových minerálních výrobků o 16,2 procenta. Zlevnily naopak chemické látky a přípravky o 13,6 procenta, základní kovy o 13 procent a dřevo a dřevěné a korkové výrobky o 15,8 procenta.

Ve stavebnictví se v květnu meziročně zvýšily ceny spotřebovávaných materiálů a výrobků o 2,4 procenta. Ve službách vzrostly ceny za služby v zaměstnání o 28,4 procenta, za programování o 9,6 procenta, za služby v oblasti nemovitostí o 7,1 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 5,6 procenta a za služby v pozemní dopravě o pět procent.

Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB

Firmy už jsou z nejhoršího venku. Vítáme jejich křehký optimismus, říká bankéř Prokop

Po letech spojených s uzavíráním provozů a energetickou krizí začínají mít české firmy už zase chuť opatrně investovat a rozšiřovat podnikání. Nálada českých firem a podnikatelů se vrací podle Indexu očekávání firem, který dnes zveřejnila ČSOB, do období před příchodem pandemie covid-19. „České firmy jsou neuvěřitelně vitální a schopné ustát ekonomické nástrahy a výzvy, a to nás vede k mírnému a velmi křehkému optimismu do budoucna,“ zdůraznil v rozhovoru Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Konec růstu cen je v nedohlednu

Konec růstu cen je v nedohlednu. I v zemědělství se po čtyřech měsících poklesu začalo zase zdražovat

Přečíst článek
Doporučujeme