Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Obří investice. Německo podpoří svůj průmysl 50 miliardami eur

Německý ministr hospodářství Robert Habeck
ČTK
 ČTK

Německo v příštích čtyřech letech podpoří průmyslové odvětví a průmyslové firmy částkou 50 miliard eur, tedy 1,2 bilionu korun. Prohlásil to německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Reklama

Pomoc, ze které budou těžit i malé a střední podniky a také zaměstnanci, zdůvodnil ministr nezbytností investic, pokud má Německo zůstat průmyslovou zemí i po přechodu na bezuhlíkové hospodářství. Zároveň varoval před možným zaostáváním Německa v inovacích.

„Pokud nebudeme v pokroku udávat tempo, tak se pokrok odehraje bez nás,“ řekl Habeck. Zdůraznil, že rozvoj se v takovém případě bude týkat Spojených států a Číny, protože tyto země mají rozsáhlé podpůrné programy pro své firmy.

japonský jen

Střídání velmocí. Němci sesadí Japonsko z pozice třetí největší ekonomiky světa

Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou světa, sesadí tak z této pozice Japonsko. Přispěje k tomu zejména oslabování japonského jenu vůči dolaru a euru, uvedl Mezinárodní měnový fond. Ten ve své nejnovější prognóze odhaduje, že nominální HDP Německa letos bude činit 4,43 bilionu dolarů (102,5 bilionu korun), zatímco v případě Japonska dosáhne 4,23 bilionu dolarů.

Přečíst článek

Pomoc, kterou Německo průmyslovému odvětví poskytne, bude založena nejen na dotacích a podpoře podnikatelských investic, ale také na daňových úlevách. Habeck jako další součást pomoci zmínil i finanční pobídky lidem, kteří se rozhodnou i přes důchodový věk nadále pracovat. Toto opatření má pomoci čelit nedostatku kvalifikovaných pracovníků, se kterým se Německo dlouhodobě potýká.

Reklama

Podle Habecka získají velkou část podpory přímo malé a střední firmy. „Tyto podniky jsou jedním z pilířů země,“ řekl. Nová průmyslová strategie na ně proto myslí.

Německo pod tlakem

Ministr hospodářství na úvod prohlášení zdůraznil, že Německo je pod tlakem změněné geopolitické situace včetně válek. „Exportní země jako Německo tak stojí před novými geopolitickými výzvami,“ řekl. Budoucí blahobyt Německa závisí na úspěšné dekarbonizaci hospodářství, přechodová fáze je ale značnou zátěží, dodal.

Vystrčil: Demokratické země měly reagovat na ruské kroky v Gruzii a na Ukrajině

Miloš Vystrčil: Nenechme se chytit do Putinových pastí a zlákat jeho falešnými sliby

Bylo obrovskou chybou demokratických zemí, že ihned v roce 2008 tvrdě nereagovaly na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina v Jižní Osetii a Abcházii a zejména poté v roce 2014 při ruské invazi na Krym a skryté invazi v Doněcku a Luhansku. Uvedl to předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) při zahájení mezinárodního parlamentního summitu Krymské platformy.

Přečíst článek

Německá média poznamenávají, že financování podpůrných projektů může uvnitř vlády vyvolat další spor s ministrem financí Christianem Lindnerem. Liberál Lindner odmítá zadlužování a naopak vyžaduje dodržování finanční disciplíny bez zvyšování daní.

Česká vláda v polovině října prosadila takzvaný konsolidační balíček, který jí má pomoci zlepšit veřejné finance. Mimo jiné počítá s tím, že sazba daně firem se zvýší z 19 na 21 procent. Zadlužení České republiky ve druhém čtvrtletí podle statistického úřadu Eurostat činilo 44,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco v Německu bylo na 64,6 procenta výkonu ekonomiky.

Cesta do ekonomického pekla?

„Procentuální vyjádření zadlužení vůči HDP je důležitý ukazatel, ale neřekne nám příliš o fiskální zdrženlivosti země. Německo si dle mého názoru může dovolit stále poměrově větší podporu průmyslu a dalších odvětví než Česko,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Upozornil, že od roku 2020 se zadlužení Česka zvýšilo mnohem výrazněji než zadlužení Německa.

„Výrazně odlišná je také dynamika zadlužení za poslední rok, kdy Německu se daří zadlužení postupně snižovat, zatímco u nás stále roste. Ačkoliv obě ekonomiky zpomalují a táhne je níže především průmysl, německá fiskální politika si subvence může dovolit,“ uvedl Hájek. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila představuje podkopání podnikatelské aktivity regulacemi a následná snaha o její oživení dotacemi „zaručenou cestu do ekonomického pekla“. „Pokud se Německo tímto směrem vydá, bude nevyhnutelně tlačit ostatní země, aby jej následovaly,“ uvedl Hradil.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme