Odkud se dováží uhlí do České republiky?

V oblasti energetiky se Česká republika, stejně jako zbytek Evropské unie, snaží postupně odklonit od uhlí, utlumovat těžbu a přecházet na obnovitelné zdroje. Pořád ale existují oblasti, kde je ho zapotřebí — tepelné elektrárny, ocelářský průmysl ale i domácí vytápění. Těžíme čím dál tím méně, ale spotřeba zůstává. Odkud se tedy bere uhlí, které potřebujeme a které ještě nějakou dobu potřebovat budeme?
Těžba v ČR dnes
V současné době se u nás těží hnědé uhlí v povrchových dolech v severních Čechách. Vlastní spotřebu dokážeme víceméně pokrýt. Do ČR se ho dováží výrazně méně než černého. Aktivní černouhelný důl je u nás poslední, ČSM ve Stonavě na Karvinsku, a jeho uzavření se neustále odkládá. Aktuálně se počítá s těžbou do konce roku 2025.
K čemu ho potřebujeme?
Závislost ČR na dovozu se v souvislosti s uzavíráním uhelných dolů u nás, ale i v Evropě, neustále zvyšuje. Je to pořád jeden z hlavních zdrojů pro výrobu elektřiny. Celosvětově se z černého uhlí vyrobí asi 40 % energie. Černé uhlí dovážené do ČR se většinově využije průmyslově na Ostravsku na výrobu koksu, zbylá část pak jako palivo pro tepelné elektrárny.
Dodavatel č. 1: Polsko
Jedním z hlavních dodavatelů je Polsko, představuje asi 75% podíl z celkového exportu. Polské doly jsou schopné produkovat velké množství uhlí, a to jak černé uhlí, tak i hnědé. Díky blízkosti obou zemí a výhodným dopravním spojením je pro nás Polsko logickým a efektivním zdrojem této suroviny.
Zámořská dovozní centra
Ačkoli to může být překvapivé, černé uhlí se do Čech dováží také z USA, Kanady nebo Austrálie. Tyto země disponují rozsáhlými zásobami vysoce kvalitního uhlí, které je vhodné pro použití v průmyslu i energetice. Doprava z těchto zemí je sice náročnější a nákladnější, ale kvalita suroviny může tyto náklady vynahradit.
Rusko: kontroverzní dodavatel
Jedním ze zdrojů pro ČR bylo donedávna i Rusko. Ruské doly jsou nesmírně produktivní - těží jak černé, tak i hnědé uhlí. Vzhledem k politickému napětí mezi Ruskem a Evropskou unií však dovoz z Ruska vždy vyvolával kontroverze a otázky ohledně energetické bezpečnosti a závislosti vyvrcholily aktuální nestabilní politickou situací na východě.
Pátým balíkem sankcí Evropská unie uvalila embargo na dovoz uhlí z Ruska (cca. 7 % dováženého černého uhlí). Tento výpadek se však podařilo nahradit poměrně bez problémů.
Uhlí z dovozu je prověřené
Kvality dováženého uhlí se rozhodně nemusíme obávat. Každý oficiální prodejce musí mít zajištěné všechny potřebné dokumenty a certifikáty, které prokazují, že jeho zboží splňuje všechny požadované parametry a odpovídá platným normám.
Uhlí jako exportní artikl
Česká republika má dlouhou historii těžby uhlí. Především hnědé uhlí mělo významná ložiska na severu Čech. Nebylo vždy jen klíčovou surovinou pro domácí průmysl, ale i významným exportním artiklem. Naše hnědé uhlí mířilo především do zemí EU, do Německa, Rakouska a na Slovensko. V souvislosti s útlumem těžby však v posledních letech vývoz této komodity klesá.
Prodej uhlí od prověřených dodavatelů
V dnešní době se ceny energií neustále zvyšují a hledání spolehlivého a cenově dostupného zdroje tepla se stává pro mnohé z nás prioritou. Dovoz kvalitního uhlí do ČR je optimálním řešením. Internetový obchod Optimtop má pro vás širokou nabídku uhlí nejrůznějších značek, splňující nejpřísnější standardy a dostupné za rozumné ceny. Udělejte ten správný krok a navštivte webové stránky Optimtop.cz.
Autor: Kateřina Špunda
Ceny komodit na světových trzích letos většinou klesly, o desítky procent zlevnil plyn, elektřina, nikl, kukuřice či pšenice. Naopak výrazně zdražilo zlato, cukr nebo kakao. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku vykazuje pokles o 8,5 procenta.
Komoditám se letos nedařilo, zatím odepsaly v průměru přes osm procent
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.