Dubaji roste konkurence. V nejsevernějším emirátu se rodí Las Vegas Perského zálivu

Dosud stál nejsevernější emirát Rás al-Chajma spíš ve stínu Dubaje. To se má ale co nevidět změnit. Emirátská „popelka“ již přitahuje pozornost těch nejbohatších.
Necelou hodinu cesty pouští od mezinárodního letiště v Dubaji se nachází „nejmladší“ ze sedmi Spojených Arabských emirátů - Rás al-Chajma. Lokalita známá dosud hlavně horami nebo keramickým průmyslem a golfovými areály se má co nevidět proměnit na nové útočiště těch nejbohatších lidí z celého světa.
Nalákat je má například projekt Wynn Al Marjan Island, který nabídne kromě 1500 luxusních pokojů i casino - vůbec první v SAE. Stavba projektu za necelé čtyři miliardy dolarů má začít už letos. Hotovo by mělo být do konce roku 2026.
Dubaj by se dala označit za hlavní město slavných šéfkuchařů. Málokterá ze světových kuchařských celebrit by emirátském velkoměstě nechtěla mít svůj vlastní podnik. Nedávno se do města vrátil Angličan Jason Atherton, který otevřel City Social v nejvyšším patře hotelu Grosvenor House. Luxusní podnik v dubajské marině rozhodně stojí za pozornost. Z vytříbeného menu si odnáším vlažné nadšení, prostředí mě ale ohromilo. Velkolepé interiéry a výhledy do všech stran Dubaje dělá z podniku místo, kam se budu rád vracet, píše reportér Newstreamu Zdeněk Pečený.
REPORTÁŽ: V Dubaji otevřel další podnik michelinského šéfkuchaře. Místo ohromí, jídlo už tolik ne
Enjoy
Hazard táhne
Kromě tohoto developmentu, říká se mu Las Vegas Perského zálivu, jsou na stole i plány na vznik centra pro výrobu luxusních jachet. Podle zdrojů agentury Bloomberg má jít o polského výrobce, mezi jehož zákazníky patří i tenisová hvězda Rafael Nadal. Investovat v emirátu, něco kolem 30 milionů eur, má v plánu i pilot formule 1 Fernando Alonso.
Velkolepé plány přesto mohou narazit na překážky. Emirát patří k těm menším, zaujímá menší plochu než Rhode Island. A stále ještě z větší částí připomíná město duchů. A některé z velkých plánů už v minulosti ztroskotaly. Například v roce 2013 kvůli neplacení zrušil španělský klub Real Madrid plány na resort s fotbalovou tématikou v hodnotě jedné miliardy dolarů.
Český trh s luxusním bydlením je klidný investiční přístav, kterému dominují Češi, říká Jiří Kučera, šéf realitní kanceláře Luxent. Ta se specializuje na luxusní nemovitosti. Většina běžných lidí, kteří přemýšlejí o nákupu bydlení, se zhrozí při první návštěvě banky, kam si jdou pro hypotéku. Měsíční splátka u bytu sedmdesát metrů na okraji Prahy nyní dělá kolem padesáti tisíc korun. Hypoteční trh je kvůli tomu mrtvý.
Jiří Kučera: V Česku kupují luxusní bydlení téměř výhradně Češi. V Dubaji Rusové likvidují trh
Reality
V souvislosti s neustále naplňující a zdražující se Dubají i tak hvězda Rás al-Chajma stoupá. V loňském roce ho navštívilo přes milion turistů, o 16 procent více než v roce 2021. A razantně přibylo i turistů ze zahraničí. Ti nejčastěji pochází z Ruska nebo Velké Británie.
Projekt kasina by pak mohl přilákat bohaté turisty ze Středního východu, Evropy nebo Afriky. Podle studie společnosti E&Y by se mohl do roku 2030 počet turistů zčtyřnásobit. Na hazard navázané služby by navíc mohly mít pozitivní dopad i na růst populace.
Vláda navíc očekává, že by bohatí v emirátu mohli zůstat natrvalo, což by mohl podpořit program, který udělí občanství lidem ze speciálních profesí nebo investorům.
Dubaj loni překonala letitý rekord v počtu realitních transakcí. Hlavním motorem tamního lukrativního trhu se stali Rusové, kteří prchají ze země okupující Ukrajinu, ať už z politických důvodů, nebo před sankcemi západního světa. A výhled pro letošní rok zůstává rovněž slibný, napsala agentura Bloomberg.
Dubaj zažívá zlaté realitní časy. Trh loni ovládli Rusové
Reality
Americká výzkumná společnost Source Global, do níž mimo jiné zainvestoval i Bill Gates, má nyní silného konkurenta z Česka. Firma Karbox, která je součástí průmyslového holdingu CSG miliardáře Michala Strnada, vyvinula násobně výkonnější zařízení na získávání vody z pouštního vzduchu.
Češi to zase dokázali. Umějí získat vodu i z pouštního vzduchu. A lépe než Američané podporovaní Gatesem
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.