Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OECD: Populační vývoj je větší problém než covid. Žádá si reformy

OECD
OECD / Michael Dean

Covidové dluhy, které se dnešní optikou jeví jako problém, nejsou nic v porovnání s dlouhodobými dopady demografického vývoje na veřejné rozpočty. Je třeba, aby se hospodářsky vyspělé země zaměřily zejména na reformy trhu práce a penzijního systému, bez kterých bude hrozit zvyšování daní, uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém dlouhodobém hospodářském výhledu.

Koronavirová pandemie možná nafoukla veřejný dluh na úrovně, které již tlačí některé vlády ke konsolidaci, to ale není nic ve srovnání s fiskálními obtížemi, které se nahromadí v příštích desetiletích, uvedla OECD.

Náklady spojené se splácením dluhů, které vznikly v rámci boje proti pandemii covidu-19 a jejím dopadům na domácnosti a podniky, v příštích desetiletích zastíní mnohem rozsáhlejší rozpočtové problémy. Ty budou souviset například s růstem nákladů na financování penzijního systému a zdravotní péče v důsledku stárnutí populace, což se neobejde bez rozsáhlých reforem souvisejících s trhem práce a penzijním systémem. 

Boris Johnson a Bill Gates

Johnson hledá miliardové investice. Do Londýna pozval i Gatese

Britská vláda svolala do Londýna špičky investičního světa. Na mezinárodním summitu bude chtít pro zemi získat investice ve výši 13,4 miliardy dolarů. Pobídky zahraničním investorům mají dodat ostrovní ekonomice pobrexitovou vzpruhu.

Přečíst článek

Vyspělé země se tak podle organizace musejí připravit na zpomalení ekonomického růstu. Demografické změny a zpomalení růstu produktivity stáhnou průměrný růst v členských zemích do roku 2060 asi o polovinu, ze současných tří procent na 1,5 procenta.

„Trendy, jako je stárnutí populace a relativní růst cen služeb, zvýší tlak na vládní rozpočty,” uvedla OECD. 

Aby vlády dokázaly udržet veřejné služby a zároveň stabilizovat dluh, budou muset podle OECD dosáhnout zvýšení rozpočtových příjmů o téměř osm procent hrubého domácího produktu (HDP). Místo zvyšovaní daní však organizace vyzývá k reformám, které by podpořily zaměstnanost a zvýšily věk odchodu do důchodu, podotýká agentura Bloomberg.

Novostavby, ilustrační foto

Hypotéky s delší fixací jsou paradoxně nejlevnější

Úrokové sazby nadále rostou, ale zájem o hypoteční úvěry zatím nepolevuje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme