OECD: Populační vývoj je větší problém než covid. Žádá si reformy
Covidové dluhy, které se dnešní optikou jeví jako problém, nejsou nic v porovnání s dlouhodobými dopady demografického vývoje na veřejné rozpočty. Je třeba, aby se hospodářsky vyspělé země zaměřily zejména na reformy trhu práce a penzijního systému, bez kterých bude hrozit zvyšování daní, uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém dlouhodobém hospodářském výhledu.
Koronavirová pandemie možná nafoukla veřejný dluh na úrovně, které již tlačí některé vlády ke konsolidaci, to ale není nic ve srovnání s fiskálními obtížemi, které se nahromadí v příštích desetiletích, uvedla OECD.
Náklady spojené se splácením dluhů, které vznikly v rámci boje proti pandemii covidu-19 a jejím dopadům na domácnosti a podniky, v příštích desetiletích zastíní mnohem rozsáhlejší rozpočtové problémy. Ty budou souviset například s růstem nákladů na financování penzijního systému a zdravotní péče v důsledku stárnutí populace, což se neobejde bez rozsáhlých reforem souvisejících s trhem práce a penzijním systémem.
Britská vláda svolala do Londýna špičky investičního světa. Na mezinárodním summitu bude chtít pro zemi získat investice ve výši 13,4 miliardy dolarů. Pobídky zahraničním investorům mají dodat ostrovní ekonomice pobrexitovou vzpruhu.Johnson hledá miliardové investice. Do Londýna pozval i Gatese
Money
Vyspělé země se tak podle organizace musejí připravit na zpomalení ekonomického růstu. Demografické změny a zpomalení růstu produktivity stáhnou průměrný růst v členských zemích do roku 2060 asi o polovinu, ze současných tří procent na 1,5 procenta.
„Trendy, jako je stárnutí populace a relativní růst cen služeb, zvýší tlak na vládní rozpočty,” uvedla OECD.
Aby vlády dokázaly udržet veřejné služby a zároveň stabilizovat dluh, budou muset podle OECD dosáhnout zvýšení rozpočtových příjmů o téměř osm procent hrubého domácího produktu (HDP). Místo zvyšovaní daní však organizace vyzývá k reformám, které by podpořily zaměstnanost a zvýšily věk odchodu do důchodu, podotýká agentura Bloomberg.
Úrokové sazby nadále rostou, ale zájem o hypoteční úvěry zatím nepolevuje.Hypotéky s delší fixací jsou paradoxně nejlevnější
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.