Frycův Reflex Capital otevře další fond
Venture kapitálová společnost zakladatele Mall.cz Ondřeje Fryce Reflex Capital má aktuálně rozinvestováno sedmdesát milionů eur.
Tuzemský venture kapitálový fond Reflex Capital zakladatele Ondřeje Fryce letos otevře další, už třetí, investiční strukturu, ponese název Reflex 3. Fryc to uvedl v pořadu Jiný peníze na newstrem.cz.
Aktuální fond Reflex 2 má podle něj rozinvestováno už 66 procent kapitálu. „Pomalu připravujeme Reflex 3. Bude to malý fond, počítáme s kapitálem 20 milionů eur, jako měl Reflex 2,“ vysvětlil Fryc. „Je to proto, že tam nemůžeme mít moc firem, chceme jim být hodně nablízko, abychom věděli, co se tam děje. Obecně se cítíme nejlépe při investici kolem jednoho milionu eur,“ říká. Cílově by ve fondu mělo být deset až patnáct firem.
Investování do start-upů je obrovsky riziková věc, většinou se to nepovede, start-up to nevydělá zpátky, říká v pořadu Jiný peníze Ondřej Fryc, zakladatel venture kapitálové společnost Reflex Capital. Ondřej Fryc: Většina lidí na investice do start-upů prostě nemá
Newstream TV
„Na tomto poli je nejméně konkurence, protože většina fondů se dělá výrazně větší, třeba sto milionů eur. Mezi andělskými investory, kteří jsou kolem milionu euro a těch velkých kolem sto milionů eur, je obrovský prostor, skoro nikdo tam není. U této velikosti už musí být aparát, tým, musí být z čeho jej živit. My už jej máme, už z Reflexu 1,“ dodal Fryc.
Druhý fond jsme založili pro kamarády
Reflex 1 je první fond Reflex Capitalu, který Fryc založil s partnery po odchodu z Mall.cz. Venture kapitálové fondy pracují s penězi investorů, kteří čekají výnos v horizontu pěti, deseti let. „Máme dva fondy, první, kde máme jen vlastní peníze, nemáme tam tedy externí investory a tudíž ani tlak na to, abychom ty firmy pak prodali. Ve fondu Reflex 2 máme externí investory, ti očekávají, že to portfolio pošleme dál, prodáme a jejich investici jim vrátíme s nějakým zhodnocením. Takže když máme projekt, u kterého nevidíme nějakou exit fázi, tak ho dáme do Reflex 1, když je standardnější, jde do Reflex 2,“ vysvětluje filozofii své investiční společnosti Fryc.
„Reflex 2 jsme založili proto, že za námi chodili známí a kamarádi, že by s námi chtěli investovat. Od začátku jsme v tom nechtěli mít žádné instituce, žádné evropské státní peníze. To je absolutně unikátní, protože většina fondů má zdroje třeba z Evropského investičního fondu, penzijní fondy či EBRD. My jsme si řekli na začátku, že toto nechcem, nechceme tím ztrácet čas, posílat zbytečné reporty, nic nám to neříká. My dokonce ani nevybíráme management fee (poplatek za správu fondu, pozn. red.). Jsme takoví specifičtí investoři, děláme to pro výnosnost na konci, nikoli kvůli tomu, abychom vybrali poplatek z desítek milionů euro,“ dovává Fryc
Reflex Capital investoval do řady firem, nejúspěšnější z hlediska výnosnosti byl dolarový jednorožec Productboard. Celkem má společnost rozinvestováno 70 milionů eur.
Většina bohatství v Česku byla vytvořena skrze nemovitosti. Lidé kupovali za 30, 40, 50 tisíc korun metr čtvereční, který má dnes hodnotu 100, 120 tisíc. A to ze svého dali jen zlomek, vypočítává v novém díle seriálu Jiný peníze spolumajitel Crestylu Omar Koleilat. Omar Koleilat: Pro normální lidi je hypotéka nejlepší investice. A není drahá ani teď
Newstream TV
Investorka Andrea Ferancová Bartoňová a vydavatelka portálu Newstream.cz Tereza Zavadilová mluví o investování v těžkých dobách v první epizodě nové série o investování nazvané Jiný peníze. Pořad se natáčí v prezidentském apartmá pražského hotelu Augustine. Newstream rozjíždí investiční videoseriál Jiný peníze s Andreou Ferancovou Bartoňovou
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.