OpenAI zvažuje prodej zaměstnaneckých akcií. Hodnotou by to firmu zařadilo k TikToku či SpaceX
Společnost OpenAI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů (přes dva biliony korun), uvedla agentura Bloomberg.
Takové ocenění by OpenAI zařadilo mezi nejhodnotnější společnosti, které se neobchodují na burze - vedle videoslužby TikTok a vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska.
Podmínky dohody s potenciálními investory se mohou ještě změnit, píše Bloomberg. Deník The Wall Street Journal už v září informoval, že OpenAI v případě prodeje akcií usiluje o ocenění za 80 až 90 miliard dolarů. To je liga, ve které se před svou primární veřejnou nabídkou (IPO) akcií pohyboval například Facebook. Ocenění v rámci kol financování nebo prodeje stávajících zaměstnaneckých akcií bývají ale často i vyšší, než jakou mají firmy později hodnotu na burze, uvedla agentura DPA.
Chatbot ChatGPT, který dokáže formulovat věty na jazykové úrovni člověka a vést konverzaci, vzbuzuje od loňského roku značný rozruch. Společnost Microsoft uzavřela s OpenAI dohodu v hodnotě miliard dolarů a zajistila si také velký podíl v tomto start-upu. Bloomberg v srpnu informoval, že s tím, jak si firmy technologii postupně osvojují, je OpenAI na cestě k dosažení ročního obratu za jednu miliardu dolarů.
Každý ekonomický cyklus končí recesí, je jen otázkou, jak bude hluboká, říká v rozhovoru pro Newstream Václav Podzimek, zakladatel fondu Alethes, který spravuje finance i Dalibora Dědka, zakladatele společnosti Jablotron. Běžní investoři by podle Podzimka neměli investovat do jednotlivých akcií, ale držet se investic do celých indexů.Mánie kolem AI je jen novou investiční bublinou, říká šéf fondu Alethes Václav Podzimek
Money
Investování do AI akcií představuje příležitost podílet se na růstu transformační technologie, která mění podobu průmyslových odvětví. Nvidia, Alphabet a Microsoft jsou přitom tři společnosti stojící v čele této revoluce – nabízejí investorům expozici vůči různým aspektům ekonomiky poháněné umělou inteligencí.Sázka na umělou inteligenci. Tyto společnosti jsou připraveny ovládnout ekonomiku poháněnou AI
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.