Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Pád Evergrande pokračuje. Akcie čínského developera se propadly o 87 procent

Akcie čínského developera Evergrande se propadly až o 87 procent
ČTK
 ČTK

Akcie čínského developera China Evergrande Group, který se potýká s problémy, se na burze v Hongkongu propadly až o 87 procent.

Hongkongská burza obchodování s akciemi silně zadlužené realitní společnosti pozastavila loni v březnu a nyní obnovila. Evergrande je nejzadluženější developer na světě a nachází se v centru krize čínského realitního sektoru. Společnost uvedla, že „adekvátně" splnila všechny pokyny hongkongské burzy.

Od konce roku 2021 firma nezaplatila řadu dluhů. Příští měsíc budou soudy rozhodovat o plánu společnosti na restrukturalizaci zahraničních dluhových závazků v hodnotě téměř 32 miliard dolarů (712,6 miliardy korun). Na konci minulého roku firma oznámila, že její dluh se zvýšil na 340 miliard dolarů.

Čínský jüan

Týden tradera: Čínská ekonomika začíná opět připomínat „nemocného“ muže

V minulém týdnu se do hledáčku investorů dostala se svým neblahým ekonomickým vývojem Čína. Tamní ekonomika začíná opět připomínat „nemocného“ muže. Realitní sektor v čele se společností Evergrande se opět otřásá pod tíhou nesplacených úvěrů a klesajících cen nemovitostí. Hodně mi to připomíná Japonsko 90. let. Hlavní americký index S&P 500 se tak podíval dále hlouběji pod 4400 bodů.

Přečíst článek

Kvůli tažení Pekingu proti realitním firmám ztratily akcie firmy za poslední tři roky více než 99 procent své hodnoty. V roce 2020 začala v zemi platit pravidla, na základě kterých se kontroluje objem peněz, které si mohou velké realitní podniky půjčovat.

Hodnota firmy se dnes snížila až na 2,9 miliardy hongkongských dolarů (8,2 miliardy korun). Během posledního obchodování s akciemi firmy, tedy před necelými 18 měsíci, měla hodnotu 21,8 miliardy hongkongských dolarů. Maximálního tržního ocenění společnost dosáhla v roce 2017, a to téměř 420 miliard hongkongských dolarů.

Obchodování s akciemi burza pozastavila 21. března 2022. Její hongkongské divize, China Evergrande New Energy Vehicle a Evergrande Property Services, obnovily obchodování v uplynulém měsíci po 16měsíční přestávce.

Obnovení obchodování s akciemi všech tří společností je pro skupinu Evergrande klíčové, protože její plán restrukturalizace zahraničního dluhu zahrnuje výměnu části dluhu za jimi kryté kapitálové nástroje. Pokud by pozastavení obchodování s akciemi dosáhlo 18 měsíců, hrozilo by Evergrande vyřazení z burzy.

Čínský realitní gigant Country Garden varuje před vysokou ztrátou

Obavy o čínský realitní sektor sílí. Holding Country Garden varuje před obří pololetní ztrátou

Čínský realitní gigant Country Garden Holdings varuje před pololetní ztrátou až 7,6 miliardy dolarů (zhruba 168 miliard korun). Akcie firmy se propadly na rekordní minimum po zprávách, že firma připravuje restrukturalizaci dluhu. V zemi přitom sílí obavy o výhled nemovitostního sektoru za situace, kdy čínská vláda nepřichází s dostatečně ráznými kroky na jeho podporu, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

„Je jen malá naděje, že Evergrande bude moci spoléhat při splácení dluhu na prodej domů, protože kupci nemovitostí budou dávat přednost státním developerům, a firma nebude moci využívat stimulační politiky,“ uvedl Steven Leung, který řídí ředitel hongkongskou banku UOB Kay Hian.

V neděli firma vykázala za prvních šest měsíců roku ztrátu 33 miliard jüanů (bezmála 101 miliardy korun). Ve stejném období loni měla ztrátu 66,4 miliardy jüanů.

Finanční problémy Evergrande se rozšířily po celém realitním odvětví v Číně. Řada dalších developerů nesplácí své dluhy a zanechává po sobě nedokončené stavební projekty po celé zemi.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande Chuej Kcha Jen

„Na akcie zapomeň“. Šéf zadlužené Evergrande dostal doživotní zákaz a obří pokutu

Přečíst článek
Obchodování s akciemi zadluženého čínského developera Evergrande je zastaveno

Nekonečný příběh Evergrande. Obchodování s akciemi zadluženého developera je pozastaveno

Přečíst článek
Doporučujeme