Padělatelé v Česku se vrhli na mince. A počty falzifikátů prudce stouply
Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 2797 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí. Je to o polovinu víc než za celý loňský rok, proti loňskému prvnímu pololetí se počet zadržených padělků zvýšil víc než pětinásobně. Naprostá většina odhalených padělků jsou české koruny, vyplývá z informací ČNB.
Většinu zachycených padělků tvořily korunové bankovky, ČNB jich za pololetí zadržela 1451. Výrazný podíl měly padělané české mince, kterých centrální banka odhalila 904. Mince přitom v minulých letech představovaly jen zlomek všech padělků, které se v Česku objevovaly.
Evropská centrální banka se rozhodla zapojit do návrhu nových eurobankovek všechny obyvatele eurozóny. Až do konce srpna se tak mohou Evropané na internetových stránkách ECB vyjadřovat k námětům příští série eurobankovek. Bude to první rozsáhlá modernizace bankovek eurozóny od jejich zaveden před více než dvaceti lety.Do modernizace eurobankovek se mohou zapojit i Evropané. Na výběr je sedm motivů
Money
Centrální banka zachytila také 192 padělaných eurových bankovek, 162 padělaných dolarových bankovek a 81 padělaných eurových mincí.
Rekordní druhé čtvrtletí
Počet odhalených padělků výrazně vzrostl ve druhém čtvrtletí. Za první kvartál zadržela ČNB 973 padělaných bankovek a mincí, ve druhém kvartálu se počet téměř zdvojnásobil. Zatímco v prvním čtvrtletí převažovaly mezi zadrženými padělky korunové mince, ve druhém čtvrtletí to byly korunové bankovky.
Počet propracovaných padělků hodinek se zvyšuje, upozornil prodejce použitých hodinek Watchfinder & Co. Nejvíce se falšují hodinky značky Rolex, které tvoří asi polovinu odhalených padělků. Generální ředitel společnosti Watchfinder Arjen van de Vall agentuře Bloomberg řekl, že zhruba u deseti procent hodinek přijatých loni od prodejců bylo při ověřování pravosti zjištěno, že jsou to padělky.Každý druhý odhalený padělek hodinek jsou rolexky. Kvalita roste
Enjoy
Za celý loňský rok ČNB zachytila 1980 padělaných bankovek a mincí. Zhruba polovinu tohoto počtu tvořily korunové bankovky, nejčastěji byla padělána tisícikoruna. V závěru loňského roku začala ČNB také ve zvýšené míře zachycovat padělané dvacetikorunové mince, které byly podle centrální banky poměrně kvalitně raženy.
V Česku bylo ke konci loňského roku v oběhu 2,79 miliardy bankovek a mincí. Meziročně se jejich počet snížil o 2,2 procenta, když ubylo bankovek, a naopak mírně přibylo mincí. Hodnota peněz v oběhu byla zhruba 706 miliard korun.
Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.
Jedenáct tisíc kusů kuřecích křidýlek v hodnotě 1,5 milionu dolarů. Botox v hodnotě 50 tisíc dolarů. Nebo 57 melounů. To jsou jen některé z nejpodivnějších krádeží, které v uplynulých měsících řešily policejní složky po celém světě. Výběr z nich přineslo zvláštní „zlodějské“ vydání magazínu Bloomberg Businessweek.Zapomeňte na zlato a diamanty. Dneska se krade hlavně botox a kuřecí křidýlka
Money
Ve středu uplyne 30 let od chvíle, kdy lidé mohli poprvé v nově vzniklé České republice začít platit vlastní národní měnou, korunou českou. Nahradila předchozí společnou československou korunu. Její nástup byl mnohem rychlejší, než tehdejší vládní a ekonomická garnitura čekala. Nicméně nástup nejprve kolkovaných federálních bankovek a poté již těch s nápisem „korun českých" se vyvaroval větších lapsů, o čemž svědčí fakt, že tehdejší rovněž nově zrozená Česká národní banka zaznamenala jen 135 pokusů o padělání tehdejší měny.Třicet let koruny české. Měnová odluka měla trvat půl roku, vzala ale bleskový spád
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.