Panické výprodeje akcií bank snížily jejich hodnotu o téměř půl bilionu dolarů

Hodnota světových finančních akcií se po krachu Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank snížila za dva dny o 465 miliard dolarů (přes 11 bilionů korun). Uvedla to agentura Bloomberg, která přitom zohlednila firmy zahrnuté v indexech MSCI World Financials a MSCI EM Financials. Investoři od New Yorku po Tokio se zbavují akcií finančních institucí.
Ztráty se v úterý ještě prohloubily. Dílčí index MSCI Asia Pacific Financials klesl až o 3,1 procenta a dostal se na nejnižší úroveň od 29. listopadu. Japonská finanční skupina Mitsubishi UFJ Financial se propadla o 8,6 procenta, jihokorejská Hana Financial odepsala 3,9 procenta a australská ANZ klesla o 1,5 procenta.
Po krachu SVB na trhu panují obavy, že finanční instituce by mohly pocítit dopad svých investic do dluhopisů a dalších nástrojů. V pondělí výnosy dluhopisů americké vlády prudce klesly v souvislosti s očekáváním, že americká centrální banka (Fed) kvůli otřesům v bankovním sektoru odloží zvýšení úrokových sazeb.
K nejhůře postiženým patřily v pondělí americké regionální banky. Jejich index KBW Regional Banking Index se propadl o 7,7 procenta, což je neprudší pokles od června 2020. Podobně oslabovaly akcie evropských bank. V Asii se neklid na trhu nejvíce odrazil na japonských bankách.
Česká koruna během prvních dvou měsíců letošního roku nepřetržitě posilovala a tento vývoj část finančních trhů překvapoval. Nejsilnější úrovně od počátku roku dosáhla 1. března, kdy byla vůči euru silnější o téměř 3,5 procenta a vůči americkému dolaru o tři procenta. Dělo se tak nehledě na zhoršující se fundamentální ukazatele, jako je vývoj běžného účtu platební bilance nebo rozpočtové hospodaření státu, upozorňuje ředitel Treasury v Trinity Bank Karel Růžička.
Karel Růžička: Investoři kvůli SVB zavírají rizikové pozice. Koruny se to dotkne jen omezeně
Názory
Od New Yorku po Tokio samé výprodeje
Hlavní index japonské burzy Nikkei v úterý odepsal 2,2 procenta na 27 222,04 bodu, zaznamenal nejhorší pokles od 20. prosince. Oslabila valná většina sektorů, nejvýrazněji banky, pojišťovny a těžařské společnosti.
Vše o dění po pádu Silicon Valley Bank čtěte zde:
Z obav ohledně důsledků pádu SVB v úterý klesly na více než dvouměsíční minimum čínské akcie. Hlavní index čínských akcií CSI 300 klesl o 0,6 procenta a den uzavřel na hodnotě 3984,70 bodu, a dostal se tak nejníže od ledna. Hlavní index hongkongských akcií Hang Seng odepsal 2,3 procenta na 19 247,96 bodu.
Panevropský index Stoxx Europe 600 kolem úterního poledne stoupal o 0,1 procenta a pohyboval se kolem 443,18 bodu. Jeho dílčí bankovní index odepisoval 0,7 procenta.
I přes nedělní zásah amerického Fedu a pomoc klientům z krachujících Silicon Valley Bank a Signature Bank v pondělí ráno newyorského času až o desítky procent klesly akcie dalších bank ve Spojených státech. Největší propad zaznamenaly Western Alliance Bancorp. a First Republic Bank, uvedl server CNBC.
I přes pomoc Fedu se propadly akcie dalších amerických bank až o desítky procent
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.