Pařížská olympiáda se výrazně prodraží. Kvůli bezpečnosti a inflaci
Olympijské hry v Paříži jsou sice až za dva roky, ale obavy z rostoucích nákladů a zabezpečení akce již narůstají. Rozpočet her se už nyní prodražuje o 1,5 miliardy eur - z v roce 2018 francouzskou vládou kalkulovaných 6,8 miliardy na současných asi 8,3 miliardy eur (204 miliard korun). A bude to zřejmě ještě více, uvedla agentura Bloomberg.
Konečné náklady se však pravděpodobně dále zvýší, protože Francie posílí zabezpečení akce a bude čelit vyšším nákladům na stavbu a materiál, než se plánovalo, uvedl Bloomberg.
Tisíce uniklých souborů odhalily, jak si alternativní poskytovatel taxislužby Uber předcházel přední politiky a jak daleko zašel, aby se vyhnul spravedlnosti. Podrobně popisují rozsáhlou pomoc, kterou se mu podařilo získat od předních evropských politiků, jako je Emmanuel Macron či bývalá eurokomisařka Neelie Kroesová. A také jak bývalý šéf Uberu osobně nařídil použít systém označovaný jako „kill switch”, aby zabránil policistům při razii v přístupu do počítačů, uvádí na svých internetových stránkách zpravodajská televize BBC.Macron i další vrcholní politici tajně pomáhali Uberu. Dokazují to uniklé dokumenty
Zprávy z firem
Po pondělní schůzce mezi Emmanuelem Macronem a organizátory akce jsou úředníci přesvědčeni, že Francie zajistí, aby byla akce – a její zahajovací ceremoniál plánovaný podél Seiny – pro diváky bezpečná.
Extra zabezpečení
Vládní plán postavit na místě až 11 tisic policejních agentů každý den a až 25 tisic bezpečnostních agentů, aby se zabránilo opakování chaosu a nepokojům na květnovém finále fotbalové Ligy mistrů na pařížském stadionu Saint-Denis, je ale nastaven tak, že zvýší rozpočet akce, který by mohl být ovlivněn i rostoucí inflací.
Utkání, ve kterém Real Madrid porazil Liverpool 1:0, začalo kvůli chaosu před stadionem se zhruba půlhodinovým zpožděním. Problémy působilo velké množství falešných lístků a místní mládež, která se pokoušela na stadion dostat bez vstupenek. Zasáhnout museli policejní těžkooděnci a použili i slzný plyn. Zadrženo bylo 105 lidí a 238 fanoušků utrpělo lehká zranění.
Dosavadní držitelé akcií energetického gigantu EDF na plánu francouzské vlády zestátnit podnik vydělali 53 procenta. Nechybí mezi nimi populární český investor Michal Semotan z J&T.Deset miliard eur. Tolik Francouzi zaplatí za zestátnění svého ČEZ. Vydělají na tom i Češi
Zprávy z firem
Francie se v současné době potýká s inflací, která minulý měsíc dosáhla 6,5 procenta, nicméně druhá největší ekonomika eurozóny si vedla lépe než ostatní, a to díky úsilí prezidenta Macrona o zmírnění rostoucích cen energií. Červnová míra inflace v eurozóně zrychlila na 8,6 procenta, Francie měla třetí nejnižší.
Vše o inflaci čtěte zde
„Počáteční rozpočty na olympiádu jsou jen zřídka upřímné a systematicky se překračují,“ řekl agentuře Bloomberg ekonom Jean-Pascal Gayant, který se zaměřuje na sportovní byznys. Odhaduje, že všechny nedávné hry stály více než deset miliard eur, přičemž na včasné dokončení stavebních prací je potřeba více finančních prostředků.
Motivací pro mnohé sportovce na zimních olympijských hrách v Pekingu není jen sláva a uznání fanoušků i sponzorů, ale i odměna za zisk medaile. Nejvíce za zlatou medaili slibuje Singapur – 737 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun), tedy dvacetkrát více než Spojené státy, uvedl server CNBC. Ester Ledecká coby vítězka snowboardového klání se může těšit na 2,4 milionu korun – odměnu ale ještě musí schválit sněmovna, neboť je součástí návrhu státního rozpočtu.Za zlato z Pekingu dá sportovcům nejvíc Singapur, osmkrát tolik, co přislíbilo Česko
Money
Organizační výbor se snaží navýšit zdroje pocházející od sponzorů, mezi které patří Orange a BNP Paribas, řekl na pondělním brífingu nejmenovaný úředník Macronovy kanceláře. Vláda očekává, že státní a veřejné orgány přispějí částkou kolem 1,7 miliardy eur, podotkl. V tuto chvíli se neplánuje navýšení plánovaných cen vstupenek, dodal.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.