Čechy trápí inflace. Ovšem v Argentině je téměř sto procent

Míra inflace v Argentině v prosinci činila 94,8 procenta, a zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Informoval místní statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě, prosincové tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 1991.
Peněž už se nedostává, platy nestačí
Vývoj spotřebitelských cen za poslední měsíc loňského roku potvrdil, že kupní síla Argentinců dál rychle klesá. Země se potýká s vysokou inflací už roky a majitelé obchodů si zvykli, že musejí často měnit cenovky. Jen za prosinec činil růst spotřebitelských cen 5,1 procenta.
„Peněz už se nedostává, platy už nestačí, inflace se pořád zvyšuje. Rok začal zvýšením cen jízdného, oblečení i potravin,“ řekla agentuře Reuters Argentinka Griselda Melleová, když zrovna v jednom z obchodů nakupovala.
Ministr hospodářství Sergio Massa v nedávném rozhovoru řekl, že meziměsíční růst cen v prosinci nepřesáhne pět procent. Dodal, že do dubna by tempo meziměsíčního růstu mělo postupně zvolnit ke třem procentům. V prosinci vykazovaly růstový trend například ceny ovoce a zeleniny, naopak růst cen masa zvolnil, řekl ekonom společnosti EcoGo Lucio Garay Méndez.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
„Je to psychologický faktor, který vás vyčerpává, protože... mzdy se nezvyšují tak rychle jako inflace,“ postěžoval si jednačtyřicetiletý učitel Aurelio Narvaja. Přestože mnoho ekonomů očekává, že meziměsíční inflace bude zatím blízko prosincové úrovně, rizikem jsou jak vnější faktory, tak faktory domácí. K těm patří zejména vliv administrativně stanovovaných maximálních cen, které určuje vláda v Buenos Aires. Ekonom v konzultační společnosti Econviews Isaías Marini v této souvislosti upozorňuje hlavně na nedostatek cizích měn.
V Argentině se běžně používá neoficiální kurz k dolaru
„Nedostatek (amerických) dolarů může ještě vyostřit situaci na černém trhu, což povede k dalšímu růstu inflace,“ řekl Marini. V Argentině se běžně používá neoficiální dolarový kurz, který se aktuálně pohybuje kolem 360 pesos za dolar. Oficiální kurz je zhruba 180 pesos za americký dolar.
Agentura Bloomberg v listopadu informovala, že Argentina ve snaze dostat do země americké dolary umožní zahraničním turistům využít neoficiálního kurzu, když budou platit kreditní či debetní kartou vydanou mimo Argentinu. Cizincům tak nákupy v Argentině po přepočtu zpět na jejich měnu výrazně zlevní a země na oplátku získá devizy.
Jestliže dnes získá titul mistra světa ve fotbale Argentina, vydělá na tom více, než kolik vydělá Francie, připadne-li titul místo Argentiny jí. Vyplývá to z letošní studie Marka Mella z univerzity v britském Surrey. Ekonom využil data organizace OECD za celé období od roku 1961, aby zjistil, zda má vítězství mistrovství světa ve fotbale nějaký dopad na ekonomický výkon země vítězného mužstva. Má.
Argentina vydělá více než Francie na svém případném vítězství ve fotbale
Enjoy
Nejvyšší míru inflace má aktuálně africká země Zimbabwe, a to 244 procent. Druhá Venezuela má inflaci kolem 156 procent, třetí Libanon 142 procent a čtvrtá Sýrie zhruba 139 procent.
Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.
Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.