Peníze přes telefonní číslo už umí posílat sedm bank. Češi se platby na kontakt ale stále učí
Půl roku po zavedení bankovní novinky s názvem Platby na kontakt se přidává ke službě nově i Moneta Money Bank. Službu, která umožňuje odeslání peněz na účet kolegy či známého jen s uvedením jeho telefonního čísla, umožňuje v Česku nyní už sedm bank. Shrnujeme, které banky tyto platby umí a jak to vše funguje.
Bankovní služba Platby na kontakt vstoupila na český trh za velkého zájmu uživatelů v polovině loňského listopadu. Jen během prvních dvou dnů si ji podle České bankovní asociace (ČBA) sjednalo téměř čtvrt milionu klientů šestice bank, které se do zavádění novinky pustily. Konkrétně to byla Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Nyní se k nim přidává ještě i Moneta Money Bank. Také její klienti si tedy už mohou službu aktivovat přímo ve své mobilní aplikaci Smart Banka a mohou takto posílat v rámci jedné transakce až pět tisíc korun, jak uvádí ředitelka komunikace a udržitelnost Skupiny Moneta Zuzana Filipová.
Kvůli posílání přes číslo mobilu se už registrovaly sta tisíce klientů
Listopadový impozantní nástup služby byl přitom podle ČBA docela překvapivý. Další zájem o službu už pak byl podle bankovních dat podstatně nižší. „Pravděpodobně je to způsobeno i tím, že lidé jsou dlouhé roky zvyklí na to, že musí vyplnit správné číslo účtu. A přesto, že banky v mobilních aplikacích nabízejí Platbu na kontakt, tak klienti často hledají správné číslo účtu a neuvědomí si, že mohou tu službu využít,“ usuzuje Tomáš Hládek z ČBA. I tak si ale spárování telefonního čísla s číslem bankovního účtu ve své bance stihlo do poloviny letošního dubna sjednat téměř půl milionu lidí.
S tím, jak se rozšířilo placení kartami, mobily a chytrými hodinkami, rozšiřují se i možnosti, jak chránit platební karty před ztrátou, krádeží či zneužitím pomocí pojištění. To ale nebývá vždy u karet automaticky nastaveno. Jednotlivé banky se navíc odlišují v tom, jaká rizika jejich pojistky kryjí a do jaké výše. Přinášíme tak základní shrnutí nejdůležitějších parametrů pojištění platebních karet, abyste se v případě škody nedostali zbytečně do úzkých.PŘEHLEDNĚ: Zkontrolujte si, jakou má vaše platební karta pojistku. Jsou tam velké rozdíly
Money
Takováto registrace je přitom podmínkou a bez ní není možné službu využívat. Banka by totiž nevěděla, na jaký účet majitele telefonního čísla má peníze poslat. Registrace je však jen na pár kliknutí v mobilní aplikaci, a i celý proces trvá obvykle pouze pár minut. Je ale třeba si ohlídat, abyste měli v mobilu aktuální verzi smartbankingu, aby vše proběhlo bez problémů.
Současně je také dobré vědět, že k jednomu telefonnímu číslu může být v registru přiřazen jen jeden bankovní účet. Převod peněz prostřednictvím služby Platby na kontakt je navíc možné dělat jen v rámci České republiky. Registr jako takový spravuje Česká národní banka (ČNB) a nastavené telefonní číslo je pak i možné kdykoliv z této služby odregistrovat. Celý systém Plateb na kontakt je také podle ČBA zabezpečený na nejvyšší úrovni stejně jako kterékoli jiné platby.
Jak placení na kontakt tedy funguje
„Při registraci stačí, aby si klient přiřadil telefonní číslo k jednomu ze svých platebních účtů. Následně povolí aplikaci přístup ke kontaktům v mobilním telefonu, čímž se automaticky objeví na platebním příkazu všechny jeho kontakty, které si již tuto službu u svých bank taktéž aktivovaly a kterým lze platbu tímto způsobem poslat,“ shrnuje senior manažer depozit a karet Artur Galstyan z Monety.
Klienti ale nemusí mít obavy ze zneužití kontaktů ve vlastním mobilu, protože ty jsou uloženy jen v paměti telefonu a banka k nim nemá přístup. Při samotné Platbě na kontakt potom stačí po výběru telefonního čísla příjemce platby už jen napsat požadovanou částku a platbu potvrdit. Převod peněz pak zpravidla proběhne do deseti vteřin také díky tomu, že všechny banky, které službu v Česku nyní provozují, podporují i takzvané okamžité platby.
Jednou z nejčastěji zmiňovaných výhod Plateb na kontakt je, že díky tomuto způsobu placení je možné se vyhnout omylům kvůli chybnému zadání čísla účtu, na který se posílají peníze.
Dva až tři kliky v mobilu a máte nastavenou novinku s názvem „Platby na kontakt“. Ode dneška to již umí a nabízí šest bank v Česku a další to připravují na rok 2024. Nejde sice o žádnou revoluci, ale je to docela pohodlné a usnadňuje to okamžité posílání drobných plateb v korunách mezi přáteli a rodinou. Současně to eliminuje chybné zadávání čísla účtu. Vyzkoušeli jsme novinku za vás hned ve čtyřech bankách a je to intuitivní a docela rychlé. Přečtěte si, jak na to.Platby na kontakt startují. Vyzkoušeli jsme, jak fungují
Money
Další zjednodušení bankovních plateb z účtu na účet je na spadnutí. K odeslání platby na účet už vám brzo postačí vědět jen samotné telefonní číslo mobilu majitele. Odpadne tedy nutnost znát číslo účtu protistrany. Dlouho připravovaná novinka zvaná „Platby na kontakt“, kterou uvedou banky podle optimistického scénáře ještě letos, podle toho pesimistického až v dalším roce, skrývá ale minimálně jednu zapeklitost. A tou bude nutnost registrace do systému.Výhody a nevýhody plateb jen na číslo mobilu. Spuštění novinky je na spadnutí
Money
Češi přicházejí na chuť cashbacku. Tedy výběru hotovosti při nakupování. V obchodech si díky této službě vybírají hotovost rok od roku ve větším počtu i objemu, jak je zřejmé ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK). Ještě před pěti lety přitom o tuto službu velký zájem zrovna moc nebyl. Proč se tedy chování Čechů i obchodníků nyní mění?Z ulic mizí bankomaty i pobočky pošt. A cashback získává na popularitě
Money
Virtuálních platebních karet už je dnes v Česku 16krát více než před pěti lety. A toto číslo se neustále zvyšuje. Stále více Čechů se tak chrání před zneužitím své platební karty právě pořízením té virtuální. Podívejte se, jaké jsou její výhody a ve které bance v Česku si dnes můžete virtuální kartu pořídit jen na pár kliknutí v internetovém či mobilním bankovnictví.Virtuální karty chrání držitele před internetovými šmejdy. A na to Češi slyší
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.