Tokio 2020: Odměny pro medailisty se různí, jsou to miliony i nic. Češi ale neví
Olympijské hry jsou spojené i tučnými odměnami pro medailisty. Nejvíce si vzácných kovů cení Singapur a další země Asie, západní státy bývají naopak šetrnější. V podivné situaci jsou letos Češi. Ti zatím neví, protože vláda zaspala.
Letní olympijské hry v japonském Tokiu jsou už v plném proudu a někteří sportovci se již mohou za získané medaile těšit na prémie, které buď vyhlásily jednotlivé národní olympijské výbory nebo vlády. Jenže rozdíly v těchto bonusech jsou přímo astronomické.
Do poměrně prekérní situace se pak dostali reprezentanti České republiky – ti zatím vůbec neví, kdy a co dostanou. A to kvůli tomu, že u nás o tom rozhodovala vláda, která to teď „hodila“ na Národní sportovní agenturu. Tím nastala trapná situace.
Štědří Asiaté
Nejvíce peněz za olympijské medaile dávají asijské státy. Důvod je jednoduchý – moc medailí nezískávají, a navíc z jejich nejúspěšnějších sportovců jsou okamžitě „vyrobeni“ národní hrdinové. A to se už vyplatí investovat i větší peníze.
Nejvyšší odměna čeká na zlatého z olympiády v bohatém Singapuru – v přepočtu až 21,7 milionu korun. Na dalších místech jsou Indonésie s 16,2 miliony, pak Hongkong (14 milionů), Malajsie (10,3 milionu), Thajsko (6,7 milionu), Kazachstán a Ázerbájdžán (5,4 milionu) a Malajsie (5,2 milionu).
Z Evropanů dává tradičně nejvíce Itálie. Za zlatou medaili je to 3,6 milionu. Následuje Maďarsko (2,7 milionu, tam sport velmi podporuje premiér Viktor Orbán). Rusko pak obětuje 1,3 milionu, ale Německo pouze 480 tisíc. Jedna z největších sportovních velmocí, Spojené státy americké, oceňují zlaté sportovce částkou zhruba 800 tisíc a Kanada pouze 350 tisíc.
Jenom neúčast přímých diváků připraví Japonsko o 15 miliard korun.Lukáš Kovanda: Začala nejztrátovější olympiáda dějin
Názory
Existují dokonce i země, kde se za získané olympijské medaile neplatí vůbec nic, protože se považuje za nejvyšší čest vůbec reprezentovat. To je například Velká Británie, Norsko a Švédsko.
U toho ale nesmíme zapomínat na jinou důležitou finanční stránku – medailisté z olympiád se prakticky všude dostanou rychle k lukrativním sponzorským smlouvám od firem. Výška plnění závisí na zemi a na druhu sportu.
V Malajsii či Indonésii bude byznysovou hvězdou oblíbený badmintonista, v Americe skateboardista, v Kazachstánu či Ázerbájdžánu se zase velmi cení silové sporty jako vzpírání, zápas, judo nebo box.
Letní olympiáda je nejsledovanější akcí vůbec, v televizi se na ní dívají až tři miliardy lidí. V případě her v Tokiu, které začínají 23. července, se proto kolem nich točí i desítky miliard dolarů. Jenže kvůli koronaviru a posunutí olympiády je mnohé jinak.Tokio 2020: Místo zisků dluhy. Sponzoři olympiády pláčou
Money
V podivné situaci se letos ale ocitli čeští sportovci, kteří jinak patří ve výšce odměn za medaile k dobrému světovému průměru.
Co s Čechy?
Na poslední olympiádě, což byly zimní hry v jihokorejském Pchjongčchangu v únoru 2018, brali čeští olympionici za zlato 2,4 milionu korun, za stříbro 1,8 a za bronz 1,2 milionu. Teď zatím neví, kolik to bude. Může za to nesmyslná politická hra.
V minulosti platil medailistům odměny Český olympijský výbor. Od her v Pchjongčchangu ale tuto věc převzal stát, což vedlo už v roce 2018 k nepochopitelným průtahům a sportovci se slíbených peněz dočkali až v červenci a poté, co si je v podstatě vymohli.
Letos zase vše přešlo do rukou Národní sportovní agentury. Babišova vláda o tom ale rozhodla až čtyři dny před zahájením olympiády v Tokiu.
„Nyní se připravuje vnitřní předpis, který bude výši odměn stanovovat. Jasno by mělo být nejpozději do konce olympiády, ale s největší pravděpodobností bude výše odměny stejná jako při poslední olympiádě,“ řekl k problému deníku Blesk mluvčí agentury Jakub Večerka.
Takže v Česku jako v mnoha jiných věcech panuje i v tomto případě „bordel“. Peníze nakonec samozřejmě budou. Kdy přesně a kolik, to se zatím neví.
Letní olympijské hry v japonském Tokiu byly slavnostně zahájeny. Ale páteční ceremoniál působil chvílemi až bizarně, protože jej zásadně eliminoval strach z koronaviru.Viliam Buchert: Zahájení olympiády je průšvih, snad to zachrání sport
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.