Peníze zničené povodní ČNB vymění. Je třeba dodržet několik pravidel

Česká národní banka avizuje, že nahradí i nestandardně povodněmi poškozené mince a bankovky. Přečtěte si, co musíte ale udělat, aby vám poničené peníze vyměnili.
Mince a bankovky, které poškodila povodeň nebo bahno při záplavách, můžete sice vyměnit jako jiné poškozené peníze přímo v České národní bance (ČNB), měli byste je ale speciálně očistit. ČNB aktuálně k tomu vydala instrukce.
Pro rychlou a bezproblémovou výměnu záplavami poškozených peněz ČNB požaduje, aby lidé poškozené peníze očistili a suché odeslali nebo předali na některém ze sedmi zastoupení centrální banky. Bankovky a mince je podle doporučovaného postupu potřeba omýt v roztoku dezinfekčního prostředku jako je například Savo (a to v poměru 1 díl dezinfekčního prostředku na 20 dílů vody), následně vše omýt čistou vodou a osušit.
„Povodní poškozené peníze je nutno co nejdříve rozložit a usušit. Dále doporučujeme neuchovávat zvlhlé nebo mokré bankovky v balíčcích nebo v uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení,“ vysvětluje mluvčí ČNB Petra Vlčková. Mokré či zvlhlé bankovky totiž ČNB nemůže strojově zpracovávat a jejich nahrazení tak vyžaduje delší dobu na zpracování kvůli vysoušení a také ověřování pravosti. „ČNB bude při zpracování poškozených bankovek, které bude nutno vysoušet, dávat přednost penězům předloženým fyzickými osobami,“ dodává Vlčková.
Nezapomeňte vyplnit žádost
Před odesláním balíčku s poškozenými penězi je nutné ještě vyplnit „Žádost o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince“. Vzor žádosti je součástí úředního sdělení k ustanovení zákona o oběhu bankovek a mincí zde.
Ve formuláři je nutné vyplnit sekci „Popis okolností a způsobu, jakým došlo k poškození tuzemských bankovek a mincí“ a doplnit i časové údaje a text „POVODNĚ“. V případě předkládání většího počtu platidel je rovněž nutné uvést i telefonní číslo nebo emailovou adresu,“ připomíná Vlčková. Poškozené peníze se pak spolu se Žádostí mají odesílat nebo předávat v obálce, v igelitovém sáčku či plastovém pouzdru s označením slovem „POVODNĚ“ na zastoupení ČNB.
Ještě včera Národní rozpočtová rada uváděla, že při minulých povodních činila pomoc od EU jednotky procent – a že se Česko musí spoléhat hlavně na své zdroje. To se ale pak večer změnilo.
EU dá Česku kvůli povodním nečekaně masivní pomoc. Je tedy třeba navyšovat schodek rozpočtu?
Názory
Výzva. Občané z Frýdlantska, z Jesenicka, z Opavy nebo z Bruntálska. Přestěhujte se do Prahy. Nebo do Brna. Tam tedy raději ne, protože i tam řádila divoká voda. U vás v podhůří není bezpečno. Evidentně si nejste schopni zajistit vlastní bezpečnost, zařídit výstavbu protipovodňových opatření, výstavbu hrází, přehrad. Čehokoliv, co by vás ochránilo před velkou vodou.
Dalibor Martínek: Přátelé z Bruntálu a Opavy, přestěhujte se do Prahy. Když se neumíte bránit velké vodě
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.