Pět tisíc dolarů, ani o cent víc. Jen tolik mohou měsíčně poslat Rusové příbuzným do zahraničí
Ruská centrální banka omezila objem peněz, které mohou Rusové prostřednictvím bankovních převodů posílat svým příbuzným do zahraničí, a to na maximálně 5000 dolarů (zhruba 118 tisíc korun) měsíčně, píše ruský list Kommersant s odvoláním na dopis centrální banky. Podle dopisu je opatření součástí kroků k zajištění finanční stability.
„Je to vynucené opatření, jehož cílem je zajistit, aby za současné situace devizy neodcházely do zahraničí a nevytvářel se další tlak na rubl,” uvedl analytik Anton Lopatin ze společnosti Fitch.
Ruské úřady již podnikly řadu opatření k omezení odlivu kapitálu ze země. Reagují tak na dopady rozsáhlých sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalily západní země.
Ruská centrální banka například ve snaze podpořit domácí měnu více než zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent. Moskva rovněž nařídila ruským exportním podnikům, aby směnily na rubly 80 procent svých devizových příjmů. Ruský prezident Vladimir Putin také vydal dekret, kterým zakázal vyvážet z Ruska zahraniční měny v hotovosti v hodnotě přes 10 tisíc dolarů.
Krátce po vypuknutí konfliktu se luxusní móda a doplňky staly oblíbeným cílem ruských boháčů. Snažili se utratit co nejvíc rublů, než ruská měna spadla o desítky procent.Rusové si již luxus nekoupí. Končí tam Louis Vuitton i Gucci
Zprávy z firem
Je to jen další rána namířená proti vlastním lidem, jejichž právo nakládat s vlastními prostředky je oslabeno. Už dříve ruská centrální banka zavedla 30procentní poplatek na nákupy cizích měn fyzickými osobami na devizových trzích. Podle makléřů měl tento krok zřejmě za cíl omezit poptávku po dolarech, propad rublu to ale příliš nezastavilo.
Platební karty společnost Visa a Mastercard vydané bankami, které čelí západním sankcím už několik dní nefungují, stejně tak mobilní platby. V sobotu ohlásila pozastavení platebních služeb v Rusku také společnost PayPal. Přidala se k řadě finančních a technologických společností, které po ruské invazi na Ukrajinu pozastavily svou činnost v Rusku, píše Reuters.
Cashless v Rusku tak nabývá zcela nového významu, u bankomatů se tvoří dlouhé fronty lidí.
Dvacet nejbohatších Rusů přišlo kvůli sankcím o 2,4 bilionu korun. Lukoil, jehož šéf z nich zchudl nejvíce, o 411 miliard korun, se už proti invazi staví.Ruští oligarchové chudnou nejrychleji v historii. Nejvíc šéf Lukoilu, který brojí proti válce
Leaders
>>>>>> Přehled dění na Ukrajině sledujte zde <<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.