Petr Dufek: Až překvapivě výrazný byl v září odliv dividend z ČR
I v září pokračoval trend negativních výsledků běžného účtu platební bilance ČR, který je jedním ze základních ukazatelů vnější nerovnováhy ekonomiky. Podrobně statistiku komentuje Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Po srpnovém více než osmdesátimiliardovém schodku nepotěšil ani zářijový výsledek, který dosáhl téměř -56 miliard korun. To je výrazně více, než jaká byla tržní očekávání (konsenzus na -22 miliard korun). A stejně jako minule za ním můžeme vidět vysoké zisky firem pod zahraniční kontrolou, které z větší části zamířily do zahraničí v podobě dividend. Tentokrát je ČNB ocenila částkou 52 miliard korun.
Obchodní bilance tentokrát skončila, chtělo by se říct, jen symbolickým deficitem (-2 miliardy korun), nicméně jde stále o druhý nejhorší výsledek za dobu sledování průběžných výsledků platební bilance od roku 2004, za nímž můžeme vidět především dovoz drahých surovin.
Za prvních devět měsíců dosáhl schodek běžného účtu dosáhl 247 miliard korun, zatímco loni za tuto dobu vykazoval alespoň kosmetický přebytek. Na vině je jednoznačně zhoršení obchodní bilance reflektující nejenom nadhodnocení dovozů v důsledku zdražení komodit. Teprve až druhým důvodem letošního horšího výsledku běžného účtu je vyšší ziskovost firem pod zahraniční kontrolou, respektive rozšiřující se odliv dividend.
V poměru k HDP letošní běžný účet ČR skončí deficitem přesahujícím čtyři procenta HDP. Půjde zřejmě o nejhorší výsledek za posledních patnáct let, nicméně jeho hlavním důvodem není nadměrná poptávka financovaná dluhy, jak v takových případech obvykle bývá, ale vysoké ceny dovážených surovin. Ze statistik zahraničního obchodu vyplývá, že jen hodnota dovážené ropy a plynu je letos vyšší o 152 miliard. A to jde jen o prvních devět měsíců roku.
Válka na Ukrajině mimo jiné připomněla, že decentrální energetika posiluje bezpečnost dodávek elektřiny a tepla. „Jednu velkou elektrárnu můžete vyřadit z provozu rychle, ale v případě decentrálních zdrojů byste se musel hodně snažit, abyste narušil celou síť,“ říká v rozhovoru pro Export.cz Vladimír Hlavinka, generální ředitel společnosti Tedom, která vyváží plynové kogenerační jednotky do více než 50 zemí světa.Rusko už plynovou válku fakticky prohrálo, říká Vladimír Hlavinka
Money
Tempo meziroční míry inflace na Slovensku v říjnu zrychlilo na 14,9 procenta z 14,2 procenta v září, uvedl to slovenský statistický úřad. Inflace dosáhla nového maxima od června roku 2000, kdy přesáhla 15 procent. V Česku inflace v říjnu naopak zpomalila, byla ale mírně vyšší než na Slovensku.Euro nebo koruna? Je to skoro jedno. Češi i Slováci čelí inflaci kolem 15 procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.