Petr Dufek: Výrobní inflace razantně rostla i v březnu. ČNB přistoupí k dalšímu zvyšování sazeb

Silné inflační tlaky ve výrobě potvrdila i dnešní zveřejněná data statistického úřadu, podle kterých se ceny v průmyslu v březnu meziročně zvýšily téměř o čtvrtinu, v zemědělství o více než 27 procent, ve stavebnictví o 10,4 a ve službách pro firmy téměř o pět procent.
Zvyšování cen v průmyslu jde jednoznačně na vrub vysokým cenám komodit včetně energií, které se postupně z burz přelévají do nákladů jednotlivých firem. A vzhledem k tomu, že zatím není na trzích vidět žádná úleva, tak nelze počítat ani se zmenšením tlaku na ceny ve výrobě.
Jen v energetice jsou nyní ceny o téměř 50 procent vyšší než loni, nicméně rychle zdražuje velká část zpracovatelského průmyslu. Nejde přitom o žádné symbolické navýšení, ale o desítky procent. Kosmeticky zatím v podstatě rostou jen ceny v automobilovém průmyslu.
Růst české ekonomiky se v letošním roce kvůli dopadům války na Ukrajině zpomalí na 2,3 procenta, odhaduje Mezinárodní měnový fond (MMF). Povede si tak nejhůře ze zemí V4. Odhad fondu je přitom o více než 1,1 procentního bodu vyšší, než jaký růst proklamuje české ministerstvo financí. Optimističtější je fond také v odhadu inflace, v průměru by letos měla činit devět procent. Finance už ji vidí spíše nad úrovní 12 procent.
O kolik letos poroste česká ekonomika? Odhady se značně různí
Money
Pro spotřebitele nejsou výsledky výrobních cen vůbec příznivou zprávou. Ať už kvůli dosavadnímu zdražování v potravinářském průmyslu (o 11,5 procent) nebo v zemědělství, které je předzvěstí dalšího zvyšování cen potravin na pultech obchodů.
Pozitivně nevypadají ani čísla ze stavebnictví, kde stále rychle narůstají ceny prací i stavebních materiálů, které se zvýšily v průměru o 22,8 procent. Jednotlivé stavební materiály samozřejmě zdražují velmi rozdílně, většinou jde však o řád desítek procent.
Výsledky cen v průmyslu dávají jednoznačně tušit, že inflační vlna bude teprve kulminovat s tím, jak se ceny výrobců teprve postupně promítají do cen pro spotřebitele. ČNB si nová čísla nejspíše vyhodnotí jako jednoznačně riziková, a přistoupí proto k dalšímu navýšení úrokových sazeb už na svém květnovém zasedání.

Vývozy pšenice z Ukrajiny a Ruska může z podstatné části nahradit Indie. Díky tomu by mohlo dojít ke stabilizaci cen na světových trzích s pšenicí a předešlo by se humanitárním problémům v rozvojových zemích, míní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Štěpán Křeček: Pšenice z Indie může být lékem na potravinou krizi
Názory
Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.
Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.