Petr Šíma: Letošní rok startupům nepřál? Ale kdeže! To jen loni investoři moc rozhazovali
Je to propad, který se dal čekat. Startupová horečka, kterou celý svět díky všemožné covidové pomoci zažil loni, během letošního roku trochu ochladla. Ale to nutně neznamená, že je všechno ztraceno, že teď nastanou zlé časy. „Naznačuje to i podrobnější čtení zprávy o stavu evropských startupů od společnosti Atomico,“ píše ve svém komentáři Petr Šíma, partner a šéf investiční společnosti Depo Ventures.
Na první pohled si čtenář může odnést nepěkný obrázek. Pokud údaje srovnáme jen s loňskem, zažívá sektor značný útlum zájmu. Zatímco loni investice do evropských startupů vystoupaly na 104 miliard dolarů (2,4 bilionu korun), letos to bude jen necelých 85 miliard. Pokud se však ohlédneme dále do minulosti, vidíme, že na tom letošek není vůbec špatně. Je to druhé nejvyšší číslo v historii a při srovnání s lety 2019 a 2020 je letošní objem investic dvojnásobný.
Rok chudý na obří venture investice
Loňský nárůst zájmu byl způsoben hlavně obřími investičními koly, které do té doby v Evropě nebyly. Obrovské finanční injekce dostaly třeba finančně-technologické společnosti jako Klarna nebo Revolut. Nejistota ohledně dalšího vývoje však letos těmto obřím investicím nepřeje. A z dat ve zprávě od společnosti Atomico je právě tady vidět velký pokles.
Českou fintech scénu ode dneška rozšíří švédský start-up Klarna, značka světového formátu zabývající se především zprostředkováváním odložených plateb v e-commerce, který v Česku používá například Twisto.Kup teď, zaplať později. Švédský fintech gigant vstoupil do Česka
Zprávy z firem
Zaměříme-li se však na investice do mladých startupů, není zatím patrný žádný pokles celkového objemu kapitálu. Na konci třetího čtvrtletí byl zhruba na stejné úrovni jako ve stejné době loni. Průzkum od Atomica ukazuje, že 77 procent respondentů je letos optimističtějších, nebo si zachovává stejnou úroveň optimismu jako před 12 měsíci.
Vidíme to podobně. Je třeba rozlišit mezi krátkodobými až střednědobými dopady aktuálního poklesu a dlouhodobými vyhlídkami evropského technologického průmyslu. Navíc ve fondech je stále obrovské množství kapitálu. Ty peníze nikam nezmizely. Naopak, přibývají nové fondy a investoři hledají cesty, jak uchránit své peníze před inflací.
Tržní hodnota společnosti Revolut za rok poskočila z pěti na 33 miliard dolarů. Stala se tak druhou nejhodnotnější fintechovou firmou v Evropě, před ní je už jen švédská Klarna.Revolut získal další miliardy, dere se mezi top start-upy Evropy
Zprávy z firem
Touha po inovacích zůstává
Před rokem se nám zdálo, že v Česku vzniká méně zajímavých startupů. Ale teď se situace otočila, najednou vidíme, že se rozjíždí spousta nadějných projektů. Potvrzuje se, že zakladatelé se do budování vlastního projektu pustí, když vidí, že mají šanci, aby si sáhli na peníze od investorů. Může to sice trvat nějakou dobu, třeba i rok dva, ale projekty se postupně rozjedou. A naopak, když nejsou peníze, nebudou projekty. Nikdo nebude zakládat start-up, když ví, že na rozjezd nesežene peníze.
K hledání nových, nevyzkoušených cest a ke vzniku nápadů pomáhá také současná situace – covid, válka či energetické krize firmy i jednotlivce přímo nutí k tomu, aby hledali způsob, jak něco dělat lépe, levněji či efektivněji. Přibývají zakladatelé, jsou to často lidé, kteří už mají zkušenosti z evropských jednorožců, tedy firem s hodnotou přes miliardu dolarů (takřka 23 miliard korun).
Udržují si touhu po inovacích. Jejich projekty mají potenciál řešit krize, pomohou řešit problémy. Dlouhodobě tvrdím, že investovat do dalších domů nedává smysl. A teď to bude platit dvojnásob. Technologické firmy mají větší přínos pro ekonomiku i v klidných dobách. Jejich hrubá přidaná hodnota rostla v posledních deseti letech dvakrát rychleji než u netechnologických sektorů.
Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí. Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
Money
Andělé neubývají
Na aktuální dostatek nových nápadů ukazuje i zpráva Atomica. I přes mírné zpomalení v počtu startupů, které letos získaly financování v rané fázi, je zásobárna společností stále velmi solidní. Počet investičních kol pro firmy v rané fázi stoupl od roku 2010 sedmnáctkrát. A je třeba zopakovat, že aktuální ochlazení zájmu se koncentruje zejména v pozdějších fázích.
Vedle poklesu velkých investičních kol a valuací už zralých společností během roku 2022 se to projevilo třeba tím, že přibylo méně nových jednorožců. Zatímco loni se přes tuto hodnotu v Evropě přehouplo 105 firem, letos to bylo zatím jen 31.
Na první pohled je to pokles, který bije do očí, ve skutečnosti se však situace jen vrací k hodnotám předchozích let. Prudce letos ubylo i firem, které míří na burzu. Když trhy padají, nedává smysl upisovat akcie.
Dobrou zprávou je, že neubývá andělských investorů, na evropské úrovni se očekává letos kolem 3 500 unikátních investorů (tedy těch, kteří provedli alespoň jednu investici). Více než polovina z nich podle Atomica tvrdí, že udržuje svou investiční strategii a rychlost. A mezi investory se objevují i nové tváře. Podobně jako zakladatelé jsou to často zaměstnanci technologických firem.
Autor je spoluzakladatelem investiční společnosti Depo Ventures
Hodnota finančně technologických firem, které zazářily hlavně za pandemie, kdy lidé museli zůstávat doma, už se na akciových burzách snížila téměř o půl bilionu dolarů (asi 12 bilionů korun). Od začátku roku 2020 se jen ve Spojených státech vydalo na burzu více než 30 takových podniků, ukazují data společnosti CB Insights. Investoři v té době věřili, že podobné firmy budou těžit z dlouhodobého trendu postupné digitalizace, kterému pandemie zpočátku hodně nahrávala.Fintech bublina se vyfukuje. Technologické akcie ztrácí od začátku roku desítky procent
Money
Čestnou výjimku tvoří dolar, na jehož růstu mohli investoři vydělat téměř 20 procent. Kolísavě se dařilo také komoditám. Jinak tradiční investiční nástroje letos selhávají a prvních devět měsíců roku představovalo čtvrtý nejhorší vstup do roku za sto let, uvedli správci majetku na konferenci Investiční výhledy. Investiční masakr portfolií. Vydělat letos nejde na ničem
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.