Písaříková odvrátila exekuci, boje o miliardu pokračují

Boj majitelů zkolabované Bohemia Energy s věřiteli jejich dávného spolupracovníka Tomáše Bárty nekončí. Hana Písaříková dokonce čelila několik týdnů exekuci kvůli pár tisícům korun.
Do minulého týdne tak vázl exekuční příkaz na pěti nemovitostech, které rodina vlastní v Praze a okolí. Minulý týden byla exekuce skončena. „Právník jen zapomněl uhradit soudní poplatek, co víc k tomu říct. Takto amatérské okopávání kotníků mě nechává v klidu,“ uvedl pro Hrot Jiří Písařík.
O co přesně se jednalo? Pro pochopení je třeba si stručně připomenout příběh letitých sporů mezi Písaříkovými a Tomášem Bártou. Někdejší majitel obchodní skupiny EMTC pro Bohemia Energy sháněl klienty a byl v tom poměrně úspěšný. Podle jisté dohody měl za splnění cílů získat desetinu firmy. Manželé existenci podobné smlouvy vyloženě nezpochybňují, ale splnění oněch cílů ano.
I tak Hana Písaříková podíl Bártovi před lety skutečně převedla, ale o oprávněnosti tohoto převodu se dodnes vedou soudní spory. Jeden z nich, ve kterém Jiří Písařík v pikantním sporu žaluje kromě Bárty i svou ženu Hanu, byl minulý týden opět odročen. V pořadí už pošesté. Několikrát kvůli covidu, jindy kvůli výměně právního zastoupení. Konec sporu je tak nadále v nedohlednu.
Co stálo za krachem „Bohemky“? Maximalizace zisku za každou cenu bez jakékoliv snahy vytvářet udržitelný a dlouhodobý byznys model.
Arsen Lazarevič: Chamtivost zakladatele zabila Bohemia Energy
Názory
Písaříkovi na opačnou stranu směrovali několik žalob na Bártu, jeho insolvenčního správce Jaroslava Brože a společnost Credit One Petra Bujnocha. Bárta totiž mezitím zkrachoval společně se svými firmami. Pozici hlavního nepřítele tak převzali jeho věřitelé v čele s agilním Bujnochem, ostrým byznysmenem, jehož hlavní zdroj příjmů spočívá ve vymáhání pohledávek pro banky, mobilní operátory i energetické firmy.
Za poškozování dobrého jména se Písaříkovi domáhali symbolické jedné koruny. Nakonec ze žalob vycouvali a z usnesení jim – v tomto případě Haně Písaříkové – vyplynula povinnost zaplatit náklady na řízení a soudní poplatek čtyři tisíce korun. Celková vymáhaná částka překročila jedenáct tisíc korun.
Ačkoli tučný steak v podobě bohaté společnosti Bohemia Energy už na stole není, je zřejmé, že o zajímavé momenty ve vyhroceném sporu nebude ani nadále nouze. Podle dřívějších vyjádření Brož a Bártovi věřitelé chtějí na manželích vymoci přes miliardu korun. Ta jim podle nich náleží jakožto způsobená škoda za nevydání desetiny firmy. Písaříkovi ale podobné nároky roky odmítají.
>>>>>> Více čtěte v týdeníku Hrot <<<<<<
Jeho Amper Market přišel s unikátním systémem prodeje elektřiny. V roce 2018 jej prodal skupině Bohemia Energy Jiřího Písaříka, která před měsícem ukončila činnost. „Nemám žádné insiderské informace, jde o obyčejnou trojčlenku zvenčí, ale jsem přesvědčený, že kdyby pokračovali v původně nastaveném obchodním modelu, tak by to dneska zachránilo celou skupinu,“ říká zakladatel Amper Holdingu Jan Palaščák, který rozvíjí start-up CO2IN s globálními ambicemi rozšířit obchod s emisními povolenkami pro doslova každého, kdo má mobilní telefon. „Nejde o investiční nástroj, ale možnost, jak si smazat svou uhlíkovou stopu,“ dodává Palaščák.
Obchodovat s emisními povolenkami bude moci každý, kdo má mobil, říká Jan Palaščák
Leaders
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal trestní oznámení na společnosti Bohemia Energy, důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku. Trestní oznámení míří jak na firmu, tak na její vlastníky, kterými jsou manželé Jiří a Hana Písaříkovi.
Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy i na Písaříka a jeho ženu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.