Po ruském útoku na Oděsu stoupla cena pšenice. Obchodníci nevěří ve válečnou smlouvu o vývozu obilí

Víkendový ruský útok na ukrajinský přístav Oděsa vyvolal nejen rozhořčení západního světa, ale i negativní reakci trhů. Ceny pšenice na burze v Chicagu a v Londýně dnes kvůli nejistotě týkající se naplnění páteční dohody Ukrajiny a Ruska o umožnění vývozu obilí právě i z Oděsy stouply až o pět procent, uvedla agentura Bloomberg.
Ukrajinští představitelé se stále chystají obnovit vývoz obilí přes Černé moře již tento týden navzdory víkendovému útoku na Oděsu, který vyvolal rychlé a tvrdé mezinárodní odsouzení. Přesto je mnoho analytiků a západních představitelů skeptických, i když byla minulý týden podepsána dohoda umožňující vývoz z ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyj, a útok poslouží jako ostrá připomínka rizik pro vývozce a pojišťovny, uvedl Bloomberg.

Máslo, mléko, eidam, vejce. Zdražily opět téměř všechny základní potraviny
MoneyV polovině července v Česku opět meziročně zdražily základní potraviny jako máslo, mléko, vejce, mouka či cukr. A to rapidně – oproti loňskému stejnému období činí nárůst cen u těchto potravin dvacet procent až tři čtvrtiny, jako třeba u mouky. Vyplývá to z šetření průměrných cen potravinářských výrobků Českého statistického úřadu. Důvodem zdražování jsou dopady ruské invaze na Ukrajině na potravinářský a energetický trh, přičemž růst se stále podle všeho ještě nezastavil.
„Ochota majitelů lodí přijet se svými loděmi do našich přístavů bude rozhodujícím faktorem pro výši objemu exportu z Ukrajiny,“ řekl agentuře Roman Slaston, generální ředitel Ukrajinského agropodnikatelského klubu. „Farmáři mají ohledně této dohody trochu opatrný optimismus, ale také chápou, že kdykoli se může znovu zastavit,“ dodal.
Nárůst cen hlásí Chicago, Londýn i Paříž
Futures na pšenici z Chicaga vzrostly až o 4,6 procenta a obchodovaly se o 3,1 procenta výše kolem 13:00 také v Londýně. Ceny v pátek naopak klesly téměř o šest procent a uzavřely na nejnižší úrovni od začátku února poté, co byla ukrajinsko-ruská dohoda podepsána v Istanbulu. Pařížské kontrakty dnes vzrostly o 1,4 procenta.

Vrcholný člen ECB: Eurozóna míří do recese. Bylo by lepší se jí vyhnout
MoneyEvropská centrální banka v uplynulém týdnu poprvé za dekádu zvýšia úrokové sazby. Důvodem byla rapidní inflace. Spekulace o recesi však navzdory aktuálním akcím ECB sílí.
Ukrajina o víkendu uvedla, že rakety nezasáhly sklad obilí v přístavu. Rusko v pondělí uvedlo, že jeho raketový útok na Oděsu zamířil na vojenskou oblast a neovlivní plány na obnovení vývozu obilí z černomořského přístavu.
„Útok na Oděsu v sobotu vyvolává pochybnosti o obnovení činnosti přístavu za vhodných podmínek,“ uvedla analytická společnost Agritel. „Trh nevyhnutelně zůstane velmi nervózní v případě nových útoků nebo pochybností o konkrétní realizaci obnovení této exportní aktivity," dodala firma.
Vše o cenách potravin čtete zde
Ukrajina zatím postupuje v přípravách. Vláda je pod obrovským tlakem, aby obnovila vývoz obilí a podpořila svou ekonomiku, kterou zdevastovala válka. Ministerstvo infrastruktury uvedlo, že Kyjev začíná připravovat přístavy Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyj na obnovení provozu, a zveřejnilo výzvu pro lodě ochotné zúčastnit se vývozu obilí.

Potravinová krize způsobená ruskou invazí zabije více lidí než covid, varuje Afrika
PolitikaSenegalský ministr hospodářství Amadou Hott vyzval světový potravinářský průmysl, aby nebojkotoval obchod s ruskými a ukrajinskými potravinářskými produkty, protože v některých zemích zuří potravinová krize. Ta může mít na svědomí víc obětí, než měl covid.
Ukrajinští úředníci na úrovni zaměstnanců již dorazili do Istanbulu, aby koordinovali vývoz v novém koordinačním centru, které bylo zřízeno na podporu vývozu v rámci páteční dohody, uvedla zpravodajská služba Interfax s odvoláním na ministerstvo infrastruktury.
Vše o ruské invazi na Ukrajinu čtete zde
Jakmile se vývoz obnoví, obchodníci budou sledovat známky toho, jak rychle mohou objemy narůstat. Ukrajina se řadí mezi přední světové přepravce kukuřice, pšenice a rostlinného oleje a miliony tun obilí uvízly na jejích hranicích od té doby, co ruská invaze v únoru letošního roku zablokovala velké přístavy.
Hrozící hlad ve světě
Zatímco malý objem obilí byl přesměrován po silnici, řece a železnici, velcí zákazníci byli nuceni hledat dodávky jinde, čímž se zvýšily ceny a zhoršila se potravinová nejistota ve světě. Generální tajemník OSN Antonio Guterres řekl, že obnovení námořního obchodu tyto mezery překlene, a naléhal, aby byla dohoda „plně naplněna“.
Podle kopie dokumentu podepsaného Ukrajinou, kterou na Facebooku zveřejnil Andrij Sybiha, zástupce náčelníka generálního štábu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se strany dohody zavázaly, že nebudou podnikat útoky proti obchodním plavidlům nebo přístavní infrastruktuře zapojené do iniciativy.

Výrobní inflace kulminuje. Nejhorší situace je nadále v zemědělství
MoneyInflace ve výrobě v červnu dosáhla nového maxima, avšak její růst už alespoň znatelně zpomaluje, jak ukazují nová data Českého statistického úřadu. Ceny v zemědělství si v meziměsíčním srovnání připsaly další 4,4 procenta, meziročně jsou už výše o téměř 43 procent. V průmyslu se zdražovalo oproti květnu o 1,4 procenta, meziročně jsou ceny průmyslových výrobců výše o 28,5 procenta. I ve stavebnictví ceny poskočily nahoru, meziměsíčně o procento. Výsledné meziroční navýšení ale nebylo ani 13procentní.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.