Po sérii schodků se platební bilance vrátila k přebytku, hlásí ČNB

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí letošního roku po sérii schodků přebytkem zhruba 39,6 miliardy korun. Předběžné údaje zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období vykázala bilance schodek 19,2 miliardy. Před letošním prvním kvartálem byla naposledy v přebytku v prvním čtvrtletí roku 2021.
Oproti loňsku se zlepšilo saldo bilance zboží a služeb, která skončila letos v prvním čtvrtletí přebytkem 107,2 miliardy korun. „Meziročně se výsledné saldo zlepšilo o 76,9 miliardy korun v důsledku vyššího tempa růstu vývozu zboží v porovnání s přírůstkem dovozu a výsledné saldo obchodní bilance se zbožím bylo aktivní ve výši 85,7 miliardy korun - meziroční zlepšení o 53,7 miliardy korun,” sdělila ve svém komentáři centrální banka.
Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Bude to ale odůvodněné?
Lukáš Kovanda: „Zkrotili jsme Babišovu drahotu.“ Vládní strany se mohou pyšnit novým heslem
Názory
Bilance služeb skončila také přebytkem, a to 21,5 miliardy korun, ale na rozdíl od zboží meziročně aktivní saldo pokleslo o 2,8 miliardy. „Tento pokles ovlivnilo především navýšení dovozu pojišťovacích a telekomunikačních služeb,” uvedla ČNB. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách byl ve srovnání s loňskem o 9,2 procenta vyšší, když vývoz vzrostl o 146,2 miliardy a dovoz o 69,4 miliardy.
Schodek důchodů roste
Bilance důchodů naopak skončila v prvním kvartálu tohoto roku v deficitu. U prvotních důchodů schodek dosáhl 44,2 miliardy korun, a meziročně tak narostl o 15,4 miliardy. Růst schodku ovlivnilo podle banky především zvýšení objemu reinvestovaného zisku náležejícího zahraničním vlastníkům. Stoupl také schodek bilance druhotných důchodů, a to o 2,6 miliardy korun na 23,4 miliardy. Podle centrálních bankéřů se u druhotných důchodů zhoršila bilance převodů domácností ve vztahu k zahraničí.
Současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmír Hampl. Všechny návrhy úpravy důchodového systému, které vláda předložila sněmovně, jsou podle něj schopny vymazat z deficitu důchodového účtu po 30. letech více než polovinu.
Hampl: Důchodový systém je beze změn neudržitelný pro budoucí důchodce
Politika
Kapitálový účet byl v prvním čtvrtletí v přebytku 17,8 miliardy korun. Meziročně se tak jeho bilance zlepšila o 22,2 miliardy, protože v loňském prvním čtvrtletí se propadl do schodku přesahujícího čtyři miliardy korun. K přebytku přispěly podle banky vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie.
Největší světové banky začaly využívat umělé inteligence (AI). Revoluce v oblasti AI se na Wall Street rozvíjí spolu s tím, jak roste širší zájem o tuto pokročilou technologii a její možný dopad na podnikání, píše agentura Bloomberg.
V bankách zavládlo nadšení z umělé inteligence. Vypukly závody ve “zbrojení”
Zprávy z firem
Podle měsíčních údajů byl letos běžný účet platební bilance od začátku roku vytrvale v přebytku. V dubnu přebytek činil 16,7 miliardy korun, a to zejména díky kladné bilanci zboží a služeb dosahující 30,5 miliardy.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.